Kaszubski Kosmos w Wejherowie

Światło, ruch, taniec, obrzędy

17 września w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się premiera spektaklu „Kaszubski kosmos” w reżyserii Piotra Wyszomirskiego, realizowanego przez Fundację Pomysłodalnia, przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury. Wyjątkowe przedstawienie rozpoczęło się na Skwerze Reginy Osowickiej, a następnie było kontynuowane w foyer Filharmonii.

 

Pełen ciekawych efektów, gry świateł, ruchu i muzyki spektakl przybliżył widzom elementy kaszubskiej duchowości, mitologii i obrzędowości oraz postać Józefa Chełmowskiego: artysty ludowego, rzeźbiarza, malarza, wynalazcy i filozofa z Brus. Twórcy przygotowali nowoczesne i atrakcyjne w formie widowisko, dającego świadectwo dziedzictwa kulturowego ludności Pomorza. Spektaklowi towarzyszyły pokazy ogni, a także fantazyjne eksponaty i rekwizyty.
Cechą szczególną projektu, jak zapowiadano jeszcze przed premierą, było spotkanie w grupie realizatorów i wykonawców uznanych artystów z artystami ludowymi i amatorami z Kaszub.
Projekt jest zwieńczeniem wieloletniej działalności Fundacji Pomysłodalnia na rzecz społeczności lokalnej, wykorzystuje doświadczenia ze współpracy z artystami profesjonalnymi i amatorami działającymi na terenie całej Kaszubszczyzny.
W widowisku jako performerzy wystapili: Bogumiła Bęben, Wiktoria Białk, Daria Butkiewicz, Karol Formela, Sebastian Frodyma, Adóm Hébel, Marek Hebel, Roman Hinc, Konstanty Kajtoch, Marcel Kołodziejski, Marcin Konkol, Marcin Kryża, Daniel Kuptz, Rafał Płotka, Zuzanna Ławicka, Hanka Łubieńska, Jaśmina Miętkiewicz, Monika Płomin, Artur Podsiedzik, Maria Roda, Marcel Rzepka, Nina Schreiber, Karolina Stojowska-Swedrzyńska i Krzysztof Zdunkowski.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.