Kaszubskie duchy

IX Zlot Turystów Seniorów WUTW

Podczas IX Zlotu Turystów Seniorów turyści seniorzy ze Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wyruszyli Szlakiem Turystycznym Kaszubskiego Ducha i zwiedzali gminę Linia.

 

Zlot, w którym wzięło udział około 100 uczestników, zorganizowała Grupa Turystyki Pieszej „Wejherowskie Trampy”, przy Stowarzyszeniu Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W uroczystym otwarciu zlotu na dziedzińcu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie wzięła udział starosta wejherowski Gabriela Lisius, sekretarz miasta Wejherowa Bogusław Suwara, dyrektor Powiatowej Biblioteki Barbara Gusman i prezes Stowarzyszenia WUTW Krystyna Laskowska.
– W tym roku wybraliśmy gminę Linia, do której pojechaliśmy dwoma autokarami – mówi organizatorka zlotu Alicja Orszulak. – Malownicze tereny z piękną przyrodą, bogate w grzybowe lasy, czyste jeziora i rzeki pełne ryb zachęcają do wędrówek licznymi szlakami krajoznawczymi. W ciągu jednego dnia nie sposób wszystkiego zobaczyć, ale nasi wspaniali przewodnicy ze Strzepcza i Lini z pasją opowiadali nam dzieje wsi i ludzi związanych z historią tych ziem. Byliśmy w kościołach i na cmentarzach, w szkołach, w starej zabytkowej kuźni, gościliśmy u gospodyń wiejskich nad jeziorem Strzepcz oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Lini. Spotkaliśmy też Retnika i Grzenię, dwa duchy, które mieszkają w Strzepczu i Lini, bo to był główny cel naszej wyprawy.
Seniorzy chcą w przyszłości odwiedzić pozostałe kaszubskie duchy, mieszkające na terenie pięknej gminy Linia. AO.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.