Straż Miejska świętowała jubileusz 30-lecia działalności

Uroczyście świętowano 30-lecie powstania Straży Miejskiej w Wejherowie. Zasłużeni funkcjonariusze SM otrzymali odznaczenia i awanse. Prezydent Wejherowa mianował zastępcę komendanta wejherowskiej straży, którym został Jarosław Walczykowski.

 

Pierwsza wzmianka o istnieniu Straży Miejskiej pochodzi już z 1948 roku, a jednostka mieściła się, podobnie jak obecnie, w budynku miejskiego ratusza.
– Straż Miejska działa szybko i skutecznie, jest zawsze blisko mieszkańców i ich codziennych spraw. Dla mnie jako prezydenta miasta oraz zwierzchnika straży miejskiej jest to niezwykle ujmujące i budujące. Różnego rodzaju interwencje, zgłaszane przez mieszkańców od razu są załatwiane. Myślę, że społeczeństwo naszego miasta uważa, że straż miejska jest potrzebna – powiedział prezydent Krzysztof Hildebrandt.
Nominację na stanowisko zastępcy komendanta SM, którym jest od wielu lat Zenon Hinca, otrzymał Jarosław Walczykowski. Pracuje on w jednostce 23 lata, a do tej pory był naczelnikiem prewencji SM.
Krzyże Zasługi za ochronę porządku publicznego i bezpieczeństwa, wzorową pracę w Straży Miejskiej w Wejherowie otrzymali: Jarosław Walczykowski, Mirosław Pawełas, Waldemar Walkusch i Maciej Gaffke (zdjęcie obok).
Oprócz władz miasta, w uroczystości uczestniczyli wejherowscy policjanci, na co dzień współpracujący ze strażnikami miejskimi.

 

W 1990 roku na mocy ustawy o Policji stworzono możliwość powołania samorządowych formacji porządkowych. W 1991 roku Rada Miasta Wejherowa przyjęła uchwałę, na mocy której powołano Straż Miejską. Komendantem jednostki został Jacek Pisarek (obecny na jubileuszowej uroczystości). Pierwszy patrol wejherowskiej straży pojawił się na ulicach miasta 6 kwietnia 1992 roku.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.