Okazały budynek Starostwa Powiatowego uroczyście otwarty po rozbudowie

Oficjalnie oddano do użytku siedzibę Starostwa Powiatowego w Wejherowie po przebudowie i rozbudowie. Jak zaznaczyła podczas uroczystości starosta wejherowski, to historyczny moment dla Samorządu Powiatu Wejherowskiego i jego mieszkańców. W ramach prac modernizacyjno-remontowych oraz budowlanych powstała trzecia kondygnacja z mansardowym dachem i 900 metrów kwadratowych nowej powierzchni użytkowej. Bardzo poprawiły się warunki pracy urzędników i obsługi mieszkańców powiatu.

 

Całkowity koszt rozbudowy budynku Starostwa Powiatowego wyniósł blisko 10,5 mln zł.
Zadanie realizowane było przy wsparciu środków zewnętrznych, które pozyskano z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 5,3 mln zł oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 100 tys. zł, które przeznaczone zostały na wymianę dźwigu osobowego dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Decyzja o rozbudowie została podyktowana w dużym stopniu szybkim wzrostem liczby mieszkańców powiatu (ponad 220 tys. osób) oraz nowymi zadaniami m.in. z zakresu administracji rządowej. Głównym celem inwestycji było znaczące polepszenie warunków pracy urzędników, usprawnienie obsługi interesantów i skrócenie czasu obsługi.
– Bardzo się cieszę się, że po blisko pięćdziesięciu latach budynek Starostwa Powiatowego w Wejherowie odzyskał dawny wygląd, który od ponad wieku jest nieodłączną częścią panoramy architektonicznej Miasta Wejherowa. Dzięki rozbudowie urzędnicy będą mieli lepsze warunki do pracy, a klienci odwiedzający urząd wyższy standard obsługi – powiedziała podczas otwarcia starosta wejherowski Gabriela Lisius.
W wydarzeniu wziął udział m.in. rzecznik prasowy Rady Ministrów Piotr Müller, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dariusz Majorek, samorządowcy z powiatu wejherowskiego i z partnerskiego powiatu nowosądeckiego.
W ramach prac modernizacyjno-remontowych oraz budowlanych powstała trzecia kondygnacja z mansardowym dachem i 900 m kw. nowej powierzchni użytkowej, w której znalazły się 34 nowe pomieszczenia biurowe, w tym sala konferencyjna w pełni zinformatyzowana z możliwością podziału na dwie mniejsze. Będzie ona wykorzystywana do organizacji konferencji, spotkań, szkoleń oraz rozpraw administracyjnych. Powstało też pomieszczenie socjalne dla pracowników oraz toalety. Zainstalowano instalację fotowoltaiczną, która obniży koszty zużycia energii. W ramach robót dodatkowych wyremontowano pomieszczenia biurowe na I i II piętrze oraz łazienki, pomalowano korytarze, wymiono drzwi zewnętrzne do Starostwa. Powstało również nowoczesne biuro obsługi klientów. W toku prac budowlanych podjęto również decyzję o wymianie wszystkich okien w budynku starostwa w „starej części” (piwnica, parter, I i II piętro).
Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, ponieważ budynek Starostwa objęty jest ochroną konserwatorską i ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Wejherowa.

 

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk wręczył odznaczenia państwowe. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał wicestarosta wejherowski Jacek Thiel. Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano starostę wejherowskiego Gabrielę Lisius, dziekana Dekanatu Wejherowo ks. infułata Daniela Nowaka oraz naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wejherowie Mirosława Lademanna.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.