O śmiechu po raz drugi

Co roku w grudniu w Wejherowie odbywa się Konferencja Literacka, która podsumowuje Ogólnopolski Przegląd Małych Form  Teatralnych im. Adama Luterka. Konferencję organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Wejherowskie Centrum Kultury.

Tegoroczne hasło przeglądu teatralnego: „Śmiech w literaturze i poza nią”  było też tematem 8 Konferencji Literackiej, która odbyła się w sali WCK.
Kaszubskie przysłowia, czarny humor, komizm w twórczości Mickiewicza, Fredry, Mrożka, żart w piosenkach i skeczach Kabaretu  Starszych Panów, a także  peerelowskie absurdy w filmach Barei, to tematy omawiane przez dr Justynę Pomierską z UG, Marię Pilanowską z Torunia oraz uczniów z liceów: „Sobieskiego” i „Wejhera” (Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera).
– Wykłady pokazały, że nudna lektura może być interesująca, gdy spojrzy się na nią okiem młodego badacza i dostrzeże się w niej dużą dawkę humoru – mówi Edyta Łysakowska, polonistka i organizatorka konferencji. –  Bardzo się cieszę, że dyrektorki obu liceów, Bożena Conradi i Anna Wilk, wspierają działania nauczycieli oraz młodzieży w takiej formie zdobywania wiedzy.
Konferencję zakończył dowcipny wykład drugoklasistki Weroniki Guzińskiej z I LO, która omówiła zdrowotny wpływ śmiechu na ludzi. Po wykładach rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą opinię o wykładzie. Zwyciężczynią została uczennica pierwszej klasy Dorota Detlaf, która otrzymała dwa bilety na spektakl „Kolacja u głupca” i maskotkę konferencji – Kaczkę Dziwaczkę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.