Powiatowo-Gminne Dożynki w Luzinie 2022

W ostatnią niedzielę sierpnia w Luzinie było uroczyście, tradycyjnie, kolorowo, głośno, zabawnie i tłumnie. Powiatowo-Gminne Dożynki 2022 były okazją do radości, integracji i wspólnej zabawy. Nic dziwnego, że na to atrakcyjne wydarzenie przybyły tłumy mieszkańców gminy Luzino oraz goście z całego powiatu wejherowskiego.

 

Po uroczystej mszy św. w kościele pw. św. Wawrzyńca przez Luzino przyjechał długi, barwny korowód dożynkowy, złożony z pięknie przystrojonych wozów, dorożek, maszyn rolniczych, zabytkowych traktorów i innych pojazdów. Nie zabrakło jeźdźców na koniach.
W centrum obchodów święta plonów wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer oraz przewodniczący Rady Gminy Luzino Bartłomiej Formela witali i zapraszali na scenę przybywających gości. Znaleźli się wśród nich m.in. współgospodarze Dożynek – starosta wejherowski Gabriela Lisius, wicestarosta Jacek Thiel, radni Rady Powiatu Wejherowskiego i Gminy Luzino. Byli również wójtowie gmin powiatu wejherowskiego lub ich zastępcy, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwa. Obecni byli parlamentarzyści: senator Kazimierz Kleina i posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska. Na Dożynki w Luzinie przybyli też goście z zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Stolzenau.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, Starostowie Dożynek, Aleksandra i Gracjan Szmytka – gospodarze z Sychowa w gminie Luzino przekazali bochenek chleba z tegorocznych plonów na ręce starosty wejherowskiego Gabrieli Lisius i wójta gminy Luzino Jarosława Wejera.
– Przekazujemy wam chleb upieczony z ziaren tegorocznych zbóż. Jest on symbolem ciężkiej pracy rolników. Dzielcie go mądrze i sprawiedliwie tak, żeby go nigdy nikomu go nie zabrakło – powiedziała Aleksandra Szmytka.
– Podczas tej uroczystości chcemy podziękować tym, którzy pracują na roli. Dożynki, to piękna polska tradycja. Możemy pokłonić się rolnikom i tym wszystkim, którzy są z rolnictwem związani – powiedziała starosta wejherowski Gabriela Lisius. – Od początku, od małego ziarenka, od zasiewu przez cały rok rolnicy dbają o to, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba. Dziękujemy wam drodzy rolnicy za wasz trud, za poświęcenie, za waszą determinację, bo przecież nie zawsze na wszystko macie wpływ. Patrzycie na pogodę i różne sytuacje, które mają miejsce w Polsce i na świecie. Tak wiele czynników jest niezależnych od was, a jednak trwacie, bo wiecie, jak ważne jest, aby ten chleb był codziennie na każdym polskim stole. Dziś jest wielkie święto radości na waszą cześć. To wielka radość móc się dzisiaj z wami spotkać. Życzę wam wspaniałej zabawy, wspaniałego święta plonów na Ziemi Wejherowskiej.
– Spotykamy się po dwóch latach przerwy. Najpierw był okres pandemii, kiedy mieszkańcy naszej gminy pomagali sobie na wzajem. Nikt nie został bez opieki i to było piękne – stwierdził Jarosław Wejer, wójt Gminy Luzino. – Z kolei wojna w Ukrainie pokazała, że macie wspaniałe serca. Mieszkańcy naszej gminy przyjęliście do swoich domów ponad 300 uchodźców, a ci, którzy nie mogli tego zrobić wspierali różne zbiórki. Za to serdecznie wam dziękuję. Dzisiaj podziękowania są zarówno dla rolników, którzy ciężko pracują, jak też dla wszystkich mieszkańców gminy, którzy angażują się w takie piękne akcje i pomagają.
Wszyscy zgromadzeni na scenie goście i gospodarze Dożynek wypuścili w niebo gołębie, a koncert Gminnej Orkiestry Dętej w Luzinie zainaugurował występy artystyczne na scenie. Wystapił na niej m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sądeczanie” z Nowego Sącza, który pojawił się dzięki współpracy powiatu wejherowskiego z nowosądeckim.
Podczas dożynek przeprowadzono tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a jego zwycięzcą zostało sołectwo Linia w gminie Linia. Drugie miejsce zajęło sołectwo Szemud w gminie Szemud, a trzecie sołectwo Kniewo w gminie Wejherowo. Wyróżnienie przyznano sołectwu Milwino w gminie Luzino.
Odbył się również Turniej Sołectw, a na uczestników zabawy czekały kramy m.in. z lokalnymi kaszubskimi przysmakami. Nie zabrakło wieczornej zabawy przy dźwiękach muzyki disco polo, serwowanej ze sceny.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.