Podziękowanie za plony

Dożynki w Gminie Wejherowo

Dożynki w gminie Wejherowo odbyły się 28 sierpnia w Kniewie. Zgodnie z tradycją po zakończonych żniwach społeczność spotyka się na uroczystych dożynkach, aby podziękować za tegoroczne plony oraz modlić się w intencji rolników, ogrodników, sadowników, hodowców i samorządowców.

 

Uroczystości rozpoczęły się plenerową mszą świętą pod przewodnictwem ks. kanonika Jerzego Osowickiego – proboszcza parafii w Górze w koncelebrze ks. kanonika Stanisława Bacha – proboszcza parafii w Gościcinie oraz ks. kanonika Henryka Hildebrandta – proboszcza parafii w Orlu. W trakcie Eucharystii sołtysi poszczególnych sołectw złożyli dary symbolizujące tegoroczne zbiory.
Po nabożeństwa starostowie dożynek – Elżbieta Czylkowska oraz Józef Pranga złożyli na ręce wójta Przemysława Kiedrowskiego bochen chleba z mąki z tegorocznych zbiorów, który został podzielony między zgromadzonych mieszkańców.
Dożynki były także okazja do wręczenia odznaczeń. Medale Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych „Order Serca – Matkom Wsi” z rąk wójta otrzymały: Krystyna Plińska, Barbara Muttke oraz Longina Ruszewska. W trakcie uroczystości dyrektor regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Marcin Drewa przekazał torbę ze sprzętem medycznym dla OSP Gowino.
W konkursie wieńców dożynkowych, przygotowanych przez sołectwa, w kategorii wieńców tradycyjnych komisja za najpiękniejszy uznała wieniec sołectwa Kniewo. W kategorii wieńców współczesnych wygrał wieniec z Gowina. Piękne wieńce przygotowały również sołectwa Bieszkowice, Góra, Orle i Warszkowo.
Na scenie swój kunszt zaprezentowały gminne zespoły: Kaszubska Kapela „Zbierańce” oraz Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo. Sporym zainteresowaniem cieszył się występ 60-osobowej orkiestry dętej OSP z partnerskiej gminy Ochotnica Dolna. Podczas występu w rolę konferansjera wcielił się wójt tej gminy Tadeusz Królczyk. Była także okazja do wzajemnego wręczenia upominków przez włodarzy gmin, a także do wspólnego zażycia tabaki.
W przerwie między występami zespołów odbyła się charytatywna licytacja, zorganizowana przez stowarzyszenie „Iskierka Miłości”, której celem było zebranie środków na leczenie małego Tobiasza, chorego na mukowiscydozę.
Przed publicznością zaprezentowały się także zespoły: Złota Jesień z Kostrzynia oraz zespół góralski Wstonzecki z Ochotnicy. Ostatnim punktem programu był występ zespołu Deny Dance, który porwał wszystkich do tańca. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.