Prezydencja

Mamy początek sierpnia i jesteśmy już w trakcie prezydencji. Polska przewodniczy Radzie Unii Europejskiej, a dla sukcesu tej prezydencji ważne jest, by na arenie międzynarodowej mówić jednym głosem, by tego czasu nie wykorzystywać dla osiągania doraźnych celów politycznych. Niestety dzieje się inaczej.

Premier D. Tusk wygłosił inaugurujące przemówienie, przez wszystkie znaczące w Parlamencie Europejskim frakcje ocenione pozytywnie. Niestety, niektórzy nasi europosłowie postanowili wykorzystać ten historyczny dla Polskim moment, by prowadzić swoje gry wewnątrzpartyjne, by budować swą pozycję polityczną kosztem wizerunku ojczyzny, Polski. To było żenujące.
Nasza prezydencja to między innymi doskonały czas na walkę z funkcjonującymi w Europie stereotypami odnoszącymi się do Polski i Polaków. Niestety, nie pokazaliśmy swej jedności a przez to i siły w obliczu wyzwań jakie przed nami stanęły, w obliczu nadziei jakie pokłada w nas Europa, w obliczu naszej odpowiedzialności za dalszy kształt Unii Europejskiej.
Prezydent Bronisław Komorowski wyznaczył datę wyborów parlamentarnych na 9 października. Mają one trwać jeden dzień. Decyzja w tej sprawie zapadła na początku sierpnia i uruchomiła całą procedurę, związaną z wejściem w okres kampanii wyborcze.
Już dziś chciałbym zaapelować do Państwa o udział w tych wyborach. Demokracja o której marzyli nasi ojcowie, o którą my walczyliśmy i która została nam „zadana”, daje nam możliwość wyboru władzy przez wolne i uczciwe wybory. Każdy z nas ma ręku potężny oręż w postaci kartki wyborczej. Wykorzystajmy go zgodnie z naszymi przekonaniami i w odpowiedzialności za los naszej kochanej ojczyzny, Polski.
Chciałbym zwrócić się do wszystkich wczasowiczów wypoczywających na naszym terenie, na Kaszubach. Życzę Wam udanego wypoczynku przy cudownej pogodzie. Jestem przekonany, że urzeknie Was piękno naszego wybrzeża ale też otwartość i gościnność odwiecznych gospodarzy tego terenu, nas Kaszubów.
Mam nadzieję, że będziecie mieli okazję zetknąć się z naszą kulturą i tradycją, które staramy się kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Tak więc do zobaczenia na festynach organizowanych przez samorządy, Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie czy lokalne społeczności. Wyjeżdżajcie opaleni, wypoczęci, zadowoleni, ale też ubogaceni wewnętrznie. No i wracajcie do nas.
Zawsze przyjmiemy Was z radością, bo jak to się u nas mówi – „Gość w dom, Bóg w dom.”

Kazimierz Plocke – poseł

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.