Hołd obrońcom Ojczyzny

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Przed jednostką wojskową w Wejherowie odbyła się uroczystość z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas której oddano hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, zwłaszcza żołnierzom I Pułku Strzelców Morskich w Wejherowie.

 

Uczczono też pamięć wszystkich żołnierzy, poległych na wojnie oraz ofiar zbrodni hitlerowskich popełnionych m.in. w Lasach Piaśnickich. Bolesną historię, związaną z napaścią niemiecką na Polskę i bohaterską obroną Ojczyzny we wrześniu 1939 roku przypomniał dowódca 18 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wejherowie – kmdr Jacek Wieczorek.
O historii utworzenia 1 Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie mówił przedstawiciel Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Sympatyków Jednostki Wojskowej w Wejherowie Piotr Książek.
Po Apelu Pamięci i salwie honorowej, delegacje składały wiązanki biało-czerwonych kwiatów przed płytą i pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców. Kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele władz powiatu wejherowskiego oraz władz miasta Wejherowa, przedstawiciele dowództwa garnizonu, służby mundurowe, kombatanci oraz harcerze.
Wiązanki kwiatów i znicze ustawiono również na kwaterach Żołnierzy 1 MPS oraz ofiar Marszu Śmierci na starym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie.
– Składając kwiaty na mogiłach żołnierzy 1 MPS pragniemy podziękować im za ofiarę życia w obronie Ojczyzny i naszego miasta, jaką złożyli we wrześniu 1939 roku, a także potwierdzić, że o nich pamiętamy. Warto pamiętać, że w trakcie kampanii wrześniowej połowa żołnierzy wejherowskiego pułku zginęła na polu walki. Teraz, kiedy obok polskich granic toczy się wojna, widać wyraźnie, że pokój nie jest rzeczą tak oczywistą, a wojna nie jest tylko historią – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.