Kaszub gra, a świat wokół tańczy

Ciekawy fresk na ścianie kamienicy

Artur Wyszecki i Tomasz Morek, z pomocą Anny Sobolewskiej i Krzysztofa Włodkowskiego, tworzą fresk na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika w Wejherowie. Fresk powstaje w technice sgraffito. Widać na nim Kaszuba z akordeonem. Jak wyjaśnia główny wykonawca dzieła Artur Wyszecki, idea obrazu jest taka, że Kaszub gra, a świat wokół niego tańczy.

 

Fresk wykonują: Artur Wyszecki i Tomasz Morek (obaj po prawej), a także Anna Sobolewska i Krzysztof Włodkowski.
Fresk wykonują: Artur Wyszecki i Tomasz Morek (obaj po prawej), a także Anna Sobolewska i Krzysztof Włodkowski.

Po rewitalizacji ulicy Kopernika (pisaliśmy o tym w poprzednich wydaniach „Pulsu”) i budowie niewielkiego parkingu przy skrzyżowaniu ul. Kopernika z ul. 10 Lutego, pozostała tam pusta ściana kamienicy, widoczna od strony torów kolejowych. Powstał pomysł, aby wypełnić tę powierzchnię jakimś elementem promocyjnym. Propozycję przedstawili wejherowscy artyści, a pomysł ten zaakceptowali włodarze miasta.
– Idea tego obrazu jest taka, że Kaszub gra, a świat wokół niego tańczy – wyjaśnia artysta plastyk A. Wyszecki. – Wszystko co się znajduje wokół akordeonisty na tym obrazie jest w stanie tańca pod wpływem muzyki, np. ryby skaczące przez półksiężyce, fruwające tulipany z haftów kaszubskich i pływające różne stworzenia morskie
Jak podkreśla autor, prezentacja nie jest muralem, ale freskiem na świeżym tynku, czyli z włoska sgraffito (graffiare – drapać). Na ścianę nałożone są dwie warstwy tynku: ciemna i jasna, które następnie skrobie się wydobywając zaplanowany rysunek, który będzie pokolorowany.
Jest to bardzo trwała technika, co potwierdza fresk wykonany na ścianie budynku przy ul. Wałowej. Dotąd nie stracił on barw, podobnie jak fresk na budynku przy ul. Dworcowej, wykonany ponad 30 lat temu.
Prace dobiegają końca, a artystów wykonujących fresk, cieszy fakt, że mieszkańcy interesują się wykonywaną pracą i chwalą pomysł na plastyczne zagospodarowanie pustej ściany.

 

Wejherowscy artyści Artur Wyszecki i Tomasz Morek są autorami Szlaku Nut Kaszubskich w Wejherowie, łącznie z ostatnim, piętnastym elementem u zbiegu drogi krajowej nr 6 i ul. 12 Marca. Para w kaszubskich wskazuje kierunek, w którym należy się udać, aby zwiedzić szlak. Jego zwieńczeniem w Parku Miejskim jest Kaszuba na ławce, grający i śpiewający znaną wylicznke „Kaszubskie nuty” (lub Kaszubski Alfabet). Szlak Nut Kaszubskich to jedna z atrakcji turystycznych Wejherowa.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.