Największa inwestycja drogowa w mieście

Podpisano umowę na kolejny etap realizacji Węzła Śmiechowo (Zryw)

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa kolejnego etapu Węzła Śmiechowo (Zryw)! Tunel (wiadukt) ma powstać do 2025 roku.Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w obecności Marcina Horały – wiceministra infrastruktury podpisali umowę na realizację tej inwestycji. Władze Wejherowa pozyskały na nią prawie 18,8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022.

 

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt podkreślił, że Węzeł Śmiechowo (ZRYW) to największa wejherowska inwestycja drogowa, której miasto Wejherowo samodzielnie nie miałoby możliwości zrealizowania z własnych środków. Dlatego prowadzono długotrwałe starania o pozyskanie ze środków zewnętrznych.
Pod koniec ubiegłego tygodnia otwarto oferty, które opiewały na kwoty od 51 do 70 mln zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do 2025 roku to 18 782 500 zł.
– To olbrzymia i wyjątkowa inwestycja, tak naprawdę przekraczająca możliwości finansowe miasta – mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt. – Dzięki zrozumieniu i przychylności miastu osób, takich jak wiceminister Marcin Horała i wojewoda pomorski Dariusz Drelich, ta inwestycja jest realna. Węzeł Śmiechowo (Zryw) to ważna inwestycja, ponieważ ze względu na położenie miasta, które na całej swojej długości jest przecięte drogą krajową nr 6 i linią kolejową, obserwujemy olbrzymie utrudnienia w funkcjonowaniu społeczeństwa, biznesu i gospodarki. Dzięki budowie tego bezkolizyjnego węzła rozwiążą się problemy komunikacyjne we wschodniej części Wejherowa, ponieważ połączymy północną i południową część Wejherowa. Ale będzie to także połączenie z powstającą Trasą Kaszubską, bezkolizyjny przejazd dla turystów w stronę miejscowości nadmorskich. Na budowę tego połączenia czekają także parafianie nowo powstałej parafii św. Karola Boromeusza w Wejherowie, która jest podzielona torami i krajową „szóstką”.
Jak zadeklarował Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, programy wsparcia dla samorządów będą dalej działały. Kolejne inwestycje będzie można realizować z rządowym wsparciem.
– Węzeł ZRYW to inwestycja niezwykle ważna dla miasta Wejherowa – mówi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. – Budowa tego węzła komunikacyjnego rozładuje korki oraz ułatwi dojazd do domów, do pracy. Należy też podkreślić wagę tego węzła chociażby ze względu na połączenie z powstającą Trasą Kaszubską, a także sprawniejsza komunikacja województwa z planowaną wkrótce budową elektrowni jądrowej.

 

Powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie, z tunelem (wiaduktem) pod drogą krajową nr 6 oraz rondo od strony torów kolejowych i sieć dróg dojazdowych o długości około 2 km. Prace rozpoczną się w tym roku, a planowane zakończenie w 2025 r. Inwestorem zadania będzie miasto Wejherowo.
Natomiast zgodnie z porozumieniem z lipca 2017 roku, zawartym między PKP PLK S.A. i miastem Wejherowo oraz Powiatem Wejherowskim i Województwem Pomorskim, budową tunelu pod torami zajmą się i sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe.

 

Węzeł Zryw z tunelami jest bardzo dużym przedsięwzięciem podzielonym na etapy.
Miasto wykonało już za prawie 28 mln zł część węzła Zryw z nowym połączeniem drogowym do ulic Necla-Gryfa Pomorskiego po północnej stronie drogi krajowej nr 6 oraz przygotowało dokumentację projektową wraz z pozwoleniami na resztę zadania drogowego.
Zabezpieczono też na ten cel część środków własnych w swoim wieloletnim budżecie w kwocie ponad 17 mln zł.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.