Ulica Chylońska w Koleczkowie zostanie przebudowana

Na terenie Gminy Szemud ruszyły kolejne prace drogowe prowadzone przez Powiat Wejherowski. W ramach zadania wyremontowany zostanie fragment ulicy Chylońskiej i wybudowany nowy odcinek, który będzie prowadził do przyszłego ronda na drodze wojewódzkiej 218, stanowiącego bezpieczny rozjazd w stronę Wejherowa, Gdyni i Trasy Kaszubskiej. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy.

 

Przy wsparciu środków rządowych rozpoczęła się realizacja niezwykle ważnej inwestycji na drodze powiatowej w Gminie Szemud. Zadanie istotne ze względu na budowaną drogę ekspresową S6.
– To strategiczna inwestycja ze względu na powstającą Trasę Kaszubską. Pierwszy etap zadania będzie polegał na przebudowie istniejącego przebiegu ulicy Chylońskiej i budowie nowego odcinka. Łączny koszt to ponad 8,2 mln zł, z czego 2,7 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostała kwota jest finansowana przez Powiat i Gminę Szemud, która jest partnerem w tym projekcie. W drugim etapie powstanie rondo na drodze wojewódzkiej – wyjaśnia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Prace już się rozpoczęły i w tej chwili nie ma utrudnień dla kierowców. Obecnie budowana jest nowa część ulicy Chylońskiej, która poprowadzona zostanie do ronda, które powstanie w drugim etapie zadania. Za około dwa miesiące ruszą prace na starym odcinku.
– Ulica Chylońska stanowi bardzo ruchliwy ciąg komunikacyjny, który w godzinach szczytu jeszcze się nasila, a po oddaniu Trasy Kaszubskiej na pewno wzrośnie. Po powstaniu nowego przebiegu ulicy i budowie ronda ten ruch z pewnością zostanie rozładowany, gdyż kierowcy będą mogli korzystać z już istniejącego układu ulicy Chylońskiej, który zostanie zachowany oraz z nowego odcinka ulicy – mówi Wicestarosta Jacek Thiel.
Zakres prac obejmie także wykonanie ścieżek pieszych i pieszo-rowerowych, budowę zatok autobusowych, przebudowę istniejących zjazdów, budowę kanalizacji deszczowej czy rozbudowę oświetlenia drogowego. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji to koniec stycznia 2023 r.
Na realizację kolejnego etapu zadania Powiat Wejherowski również będzie aplikował o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, aby w przyszłym roku zakończyć projekt.
– W związku z budową ronda prowadziliśmy rozmowy z marszałkiem województwa, ponieważ inwestycja będzie realizowana na drodze wojewódzkiej. Marszałek zadeklarował pomoc przy finansowaniu tego etapu – wyjaśnia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.