Wszystko o pacjencie w jednym miejscu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie rozpoczął pilotażowy projekt „Pudełko życia”, który zakłada umieszczenie ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu, najlepiej w lodówce, opatrzonej specjalną naklejką. Informacje o przewlekłych chorobach, stosowanych lekach, a także telefon do rodziny, mogą nawet uratować życie. Rozmawiano o tym podczas konferencji w wejherowskim ratuszu.

Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta Wejherowa, prezentuje naklejki i pudełka na konferencji w ratuszu. Od lewej: Beata Wieczorek, naczelna pielęgniarka Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie i Ewa Kłosowska, dyrektor MOPS.
Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta Wejherowa, prezentuje naklejki i pudełka na konferencji w ratuszu. Od lewej: Beata Wieczorek, naczelna pielęgniarka Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie i Ewa Kłosowska, dyrektor MOPS.

– W pudełku opatrzonym naklejką, należy umieścić kartę informacyjną wypełnioną zgodnie z instrukcją, a więc i numery telefonów lub adres do najbliższych, których pragniemy poinformować o pobycie w szpitalu – mówi Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Informacje medyczne powinny być potwierdzone przez lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowe i ważne informacje dotyczą na przykład zwierząt w domu i tego,  komu przekazać kota lub psa pod opiekę, jeśli trafimy do szpitala.
Pomysł „przywiozła” z Anglii Hanna Osowska, pracownik wejherowskiego MOPS. Dyrektor placówki Ewa Kłosowska zainteresowała się nim, a z inicjatywy prezydenta Krzysztofa Hildebrandta pilotażowy program wprowadzono w życie. Na podstawie konsultacji z pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie ustalono, jakie informacje powinny się znaleźć w karcie informacyjnej.
Na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz wyjaśniał, że dzięki sponsorowi z Poznania, do dyspozycji pacjentów w Wejherowie jest już 1900 pudełek z odpowiednim napisem. Można jednak samemu przygotować plastikowe pudełko a nawet słoik, w którym należy schować kartę informacyjną.
Dlaczego najlepiej umieścić  potem pudełko lub słoik w lodówce? Bo lodówka znajduje się w każdym domu i jest najłatwiejsza do zlokalizowania. Służbom ratowniczym dodatkowo ma pomóc naklejka, umieszczane na lodówce, świadcząca o znajdującym się tam „pudełku życia”.
Ratownicy medyczni przyznają, że często dojeżdżając na miejsce zdarzenia mają problem ze zdiagnozowaniem, co dolega potrzebującej osobie. Jasna informacja, na co ta osoba jest uczulona, jakie leki bierze, może skrócić czas podania odpowiedniego leku i dzięki temu uratować jej życie.
– To cenna inicjatywa, która usprawni naszą pracę – mówi Łukasz Wodziński, ratownik medyczny. – Informacje zawarte w pudełku, pomogą w poinformowaniu rodziny.
Do skorzystania z pudełek i wypełniania kart informacyjnych zachęca mieszkańców także Beata Wieczorek, naczelna pielęgniarka Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, która podkreśla, że dane należy raz w roku aktualizować.
– Ta inicjatywa poprawi bezpieczeństwo w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia – stwierdziła Beata Wieczorek.
W konferencji uczestniczyły m.in. słuchaczki Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
– Ta inicjatywa przedłuży życie ludziom w podeszłym wieku – mówi Bogusława Zubrzycka. – Przyjeżdżało do mnie pogotowie, zdarzyło się też, że  straciłam przytomność. Gdyby nie życzliwi sąsiedzi, ratownicy nie wiedzieliby nawet, jak się nazywam. Dzięki temu pomysłowi będę czuła się bezpieczniej.
– Starszych ludzi jest coraz więcej. Musimy pomagać sobie sami, zaopatrując się w takie pudełko – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Dziękuję lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie za włączenie się do programu i poparcie inicjatywy.

AK.

 

„Pudełko życia” i kartę informacyjną można dostać w trzech miejscach: w Ratuszu na pl. Jakuba Wejhera, w Urzędzie Miejskim przy ul. 12 Marca oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.