Ulica Kopernika po rewitalizacji

Zła sytuacja gospodarcza kraju utrudnia miejskie inwestycje

Przebudowana ulica Kopernika to bardzo ważny fragment miasta, który przeszedł kompleksowe zmiany. Budowa natrafiła jednak na duże problemy z powodu kłopotów, w które wpadł wykonawca robót, a także ogromnych trudności wynikających ze złej sytuacji na rynku budowlanym m.in. z powodu wysokiej inflacji. Dlatego inwestycja została oddana do użytku z opóźnieniem.

 

Inwestycja była prowadzona w ramach projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa”, na który miasto Wejherowo uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych. Koncepcja przebudowy ulicy, przy zachowaniu niepowtarzalnego charakteru tej części miasta, była konsultowana z mieszkańcami Wejherowa. Inwestycja kosztowała 3,1 mln zł. Miasto pozyskało 70-procentowe dofinansowanie. Swój udział w tej inwestycji miała spółka PEWiK, która za 200 tys. zł na własny koszt przebudowała sieć oraz Polska Spółka Gazownicza, która wykonała przebudowę za 175 tys. zł.

Nowa jezdnia i sieć podziemna

W ramach rewitalizacji, oprócz nowej nawierzchni ulicy, przebudowana została sieć podziemna: kanalizacja deszczowa, sanitarna, wodociągowa, gazowa, elektroenergetyczna oraz oświetlenie. Zabezpieczono także sieć teletechniczną i ciepłowniczą. Powstał kanał technologiczny oraz rozebrano budynek nr 1A. Po obu stronach ulicy wybudowano chodniki, zjazdy na posesję, a po jednej stronie ulicy powstały zatoki parkingowe. Wybudowano także tzw. drogę obsługującą.

Pod okiem konserwatora zabytków

Ulica Kopernika to jedna z najstarszych ulic w centrum Wejherowa.
– To strategiczne miejsce, bardzo ważne dla miasta i mieszkańców. Ulica Kopernika jest objęta opieką konserwatora zabytków, więc zależało nam na przywróceniu klimatu ulicy z czasów jej świetności – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – Każda kamienica miała tzw. przedogródek, a każdy z nich był otoczony pięknym ogrodzeniem, które zostało odtworzone albo odrestaurowane. Zwracaliśmy także uwagę na detale, m.in. furtki, uchwyty przy pięknych drzwiach, schody do budynków. Mam nadzieję, że mieszkańcy są zadowoleni z efektów rewitalizacji.

Niezadowalające tempo prac

Pani prezydent przypomniała, że inwestycja borykała się w ogromnymi problemami, m.in. opóźnieniami w realizacji inwestycji, bo wykonawca: firma Produkcja i Eksploatacja Kruszywa „Formella” z Niepoczołowic wykazał się niezadowalającą organizacją i tempem wykonywanych prac, a także budzącą wiele wątpliwości współpracą z podwykonawcami. W związku z niedotrzymaniem terminu zakończenia robót oraz niedokończeniem inwestycji i zejściem wykonawcy z placu budowy, będą kierowane wnioski o zasądzenie kar umownych
na rzecz miasta.
– Na takie problemy duży wpływ miała bardzo trudna sytuacja gospodarcza w kraju, związana z drastycznymi wzrostami cen materiałów budowlanych, energii, paliwa – wyjaśnia B. Rutkiewicz. – Doszły do tego trudności ze znalezieniem pracowników, w tym odpływ budowlańców z Ukrainy. Firmy budowlane zawierały umowy w zupełnie innych realiach, niż są obecnie i mają problemy z zakończeniem zadań, a często w ogóle schodzą z placów budowy. Wobec takiej trudnej sytuacji w kraju należy się spodziewać trudności również na innych inwestycjach.

Inwestycja została odebrana, jednak do poprawy na całej długości ulicy jest zieleń. Inne elementy takie jak schody będą podlegały obserwacji, zwłaszcza zimą.

Ogródki, ogrodzenia, podwórka

Mimo problemów odrestaurowana została przestrzeń historyczna.
– Bardzo cieszę się, że przeprowadzono remont tej jednej z piękniejszych ulic – mówi Rafał Szlas, radny Wejherowa i mieszkaniec ul. Kopernika. – Przy okazji tej inwestycji zrewitalizowane i uporządkowane zostały tereny wokół kamienic: podwórka i ogródki przydomowe, które nie zawsze prezentowały się najlepiej. Odrestaurowano piękne elementy ozdobne przy budynkach m.in. balustrady i ogrodzenia, co upiększyło tę ulicę i wydobyło jej dawny blask.
W odbiorze uczestniczyli także inni wejherowscy miejscy radni: Justyna Ostrowska i Leszek Szczypior, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.