Ekologiczny sposób na walkę z suszą

Mniej koszenia trawników

Koszenie trawników na terenie miasta będzie wykonywane tylko na wybranych terenach. Ograniczenie koszenia to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z suszą. Ponadto niekoszone trawniki oczyszczają powietrze, zatrzymują pyły i poprawiają bioróżnorodność. Takie działania prowadzone są w ramach programu „KLIMATycznie w Wejherowie”.

 

Decyzja o ograniczaniu koszenia trawników wynika z dbałości o lepszy klimat i lepsze funkcjonowanie miasta w przypadku zjawisk ekstremalnych, jakimi są długo utrzymujące się wysokie temperatury czy nawalne deszcze. Systematyczne koszenia nadal będą prowadzone m. in. w Parku Miejskim i innych terenach rekreacyjnych. Zieleń bezpośrednio sąsiadująca z chodnikami lub jezdniami, także będzie regularnie koszona, aby nie powodować niebezpiecznych sytuacji drogowych.
– W Wejherowie zdecydowaliśmy się, podobnie jak w ubiegłych latach, na rzadsze koszenie trawy na wybranych terenach – informuje Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – Takie działania są potrzebne ze względu na niedobory wody w glebie. Roślinność łąkowa ma lepsze działania aklimatyzacyjne niż nisko skoszony trawnik, który niestety bardzo szybko się przesusza i zamiast zielonej murawy w upalne dni szybko zamienia się w wyschnięte żółte pole. Tereny zieleni, na których trawy nie są tak nisko koszone lepiej chronią glebę przed wysuszeniem, ponieważ mają lepiej rozwinięty system korzeniowy, a w przypadku nawalnych deszczy lepiej radzą sobie z wchłonięciem większej ilości wody, odciążając kanalizację deszczową.
Zmiany mogą nastąpić nie tylko na terenach miejskich. Proekologiczne rozwiązania mogą zaistnieć na terenach wspólnot mieszkaniowych albo w ogrodach mieszkańców Wejherowa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.