Inwestycje realizowane przez Powiat Wejherowski

Powiat Wejherowski realizuje obecnie kilka ważnych inwestycji, na które pozyskał środki zewnętrzne z Rządowego Programu Polski Ład oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród nich wymienić należy budowę nowego budynku dla wychowanków Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego, rozbudowę Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 czy przebudowę budynku przy ul. Ofiar Piaśnicy w Wejherowie.

 

Starosta Wejherowski Gabriela Lisius i Wicestarosta Jacek Thiel zapoznali się z postępem prac prowadzonych przez Powiat Wejherowski na terenie Wejherowa. Największym realizowanym zadaniem jest inwestycja w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego.
– To bardzo ważna i potrzebna inwestycja z uwagi na zwiększającą się z roku na rok liczbę dzieci. W tej chwili w placówce kształci się ponad 500 uczniów i wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, które potrzebują specjalistycznych warunków kształcenia. Na to zadanie pozyskaliśmy 14,3 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Polski Ład. Łączny koszt zadania wyniesie około 17 mln zł – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
W ramach zadania w pierwszym etapie powstanie nowy budynek w kształcie litery U o powierzchni użytkowej blisko 1200 m kw., w którym znajdą się m.in. sale rewalidacyjne, sale wyciszeń, łazienki, a także pośrodku budynku plac zabaw. W drugim etapie gruntowny remont przejdzie istniejący budynek wraz z salą gimnastyczną. Wykonany zostanie remont sali gimnastycznej i klatki schodowej oraz pomieszczeń znajdujących się w obiekcie. Bardzo ważnym zadaniem w tym obiekcie będzie montaż nowej windy.
– Ten budynek jest nam potrzebny, ponieważ spełni nasze oczekiwania w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb naszych uczniów i wychowanków. Będzie więcej klas rewalidacyjnych, których brakuje w istniejących obiektach. To będzie spełnienie naszych oczekiwań, co do prowadzonej właściwie pracy rewalidacyjnej i terapeutycznej. Liczebność wychowanków w klasie zależy od stopnia niepełnosprawności. Jeżeli są to uczniowie z niepełnosprawnością lekką to taka klasa może liczyć do 16 uczniów, ale jeżeli są to wychowankowie ze współistniejącym autyzmem, to w takiej grupie mogą znajdować się już tylko 4 osoby – mówi Dyrektor PZKS w Wejherowie Małgorzata Woźniak.
Kolejną realizowaną przez Powiat Wejherowski inwestycją jest rozbudowa I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Zadanie rozpoczęte w ubiegłym roku jest już na ukończeniu i wraz z nowym rokiem szkolnym uczniowie zasiądą w nowych salach lekcyjnych.
– Placówka należy do szkół o długiej tradycji i bogatym dorobku. Liceum zostało założone w 1857 r., czyli w tym roku będzie obchodzić jubileusz 165-lecia istnienia. Można więc powiedzieć, że będzie to piękny prezent urodzinowy dla szkoły, która może pochwalić się tak długą historią i wieloma wybitnymi absolwentami – podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Dzięki rozbudowie, przebudowie i nadbudowie w szkole znajdą się m.in. nowoczesne pracownie – matematyczna, biologiczna, fizyczna, informatyczna, językowa oraz laboratorium chemiczne, a także winda. Ponadto placówka zyska nową elewację, a teren wokół szkoły zostanie zagospodarowany. Po rozbudowie powierzchnia użytkowa szkoły zostanie zwiększona o blisko 800 m kw.
– To bardzo ważna inwestycja, ponieważ od dłuższego czasu borykaliśmy się z potrzebami lokalowymi. Stąd konieczne było dobudowanie dodatkowego piętra i zyskanie nowych sal dydaktycznych, aby w szkole mogło się kształcić więcej uczniów, gdyż liczba kandydatów systematycznie wzrasta – mówi Dyrektor PZS nr 1 w Wejherowie Katarzyna Bojke.
Inwestycją realizowaną ze środków zewnętrznych oraz budżetu powiatu wejherowskiego jest także remont obiektu na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Ofiar Piaśnicy w Wejherowie.
– Już od jakiegoś czasu na terenie powiatu brakuje miejsc w środowiskowych domach samopomocy. W tej chwili dysponujemy tylko 15 miejscami w budynku przy ulicy Odrębnej w Wejherowie. Dlatego była potrzeba zwiększenia liczby miejsc. Zaadoptowanie w całości budynku na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy pozwoli na zwiększenie miejsc dla około 50 osób, które w ten sposób będą mogły się usamodzielnić i skorzystać z bogatej oferty pracowni terapeutycznej – wyjaśnia Wicestarosta Jacek Thiel.
Jak podkreślają włodarze powiatu, prace adaptacyjne przy obiekcie postępują zgodnie z harmonogramem i zakończą się pod koniec bieżącego roku. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł. Zadanie zostało dofinansowane głównie ze środków zewnętrznych. Samorządowi powiatowemu udało się pozyskać środki na remont z Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz na termomodernizację tego budynku z Funduszy Europejskich.
Ponadto realizowanych jest szereg prac remontowych w placówkach oświatowych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.