Alejka Stanisława Świątkiewicza

Twórca architektury modernistycznej w Wejherowie

Alejce, łączącej ulice Hallera i Strzelecką nadano imię Stanisława Świątkiewicza, projektanta wielu międzywojennych obiektów modernistycznych na terenie Wejherowa, zaangażowanego także w rozwój architektoniczno-urbanistyczny miasta. W uroczystości uczestniczyli bliscy nieżyjącego architekta m.in. synowa i prawnuk.

 

Jakub Świątkiewicz, prawnuk wybitnego architekta przyznaje, że dla niego i jego rodziny, decyzja o nadaniu imienia alejce, która przebiega obok rodzinnego domu Stanisława Świątkiewicza jest wielkim wydarzeniem.
– Dziękuję, że miasto upamiętniło mojego pradziadka i jego dokonania na rzecz Wejherowa – powiedział Jakub Świątkiewicz.
Natomiast mecenas Wojciech Dereziński podziękował w imieniu mieszkańców za wskrzeszenie pamięci o wybitnym wejherowianinie i podzielił się wspomnieniami o swoim sąsiedzie, którego pamięta z dzieciństwa.
Decyzję nadania alejce imienia S. Świątkiewicza podjęli wejherowscy radni na wniosek mieszkańców, reprezentowanych przez radną Justynę Ostrowską. Alejka im. S. Świątkiewicza zyskała również nową nawierzchnię, oświetlenie i nasadzenia.
– Nazwanie łącznika między ulicami Hallera i Strzelecką imieniem architekta Stanisława Świątkiewicza jest wyrazem szacunku oraz pamięci historycznej – powiedziała Justyna Ostrowska. – Utrwala ona i przekazuje nam wartości ważne dla mieszkańców Wejherowa. Ze względu na aktywną działalność Stanisława Świątkiewicza, Jego nazwisko powinno być utrwalone w gronie osób zasłużonych dla naszego miasta.
– Dokładnie sto lat temu, w 1922 roku inżynier Świątkiewicz został głównym architektem miasta i wspólnie z włodarzami oraz mieszkańcami zmieniał Wejherowo – stwierdził Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, który wraz z radnymi Justyną Ostrowską, Dorotą Chodubską i Leszkiem Szczypiorem uczestniczyli w uroczystości . – To według jego projektów powstało wiele obiektów m.in. prywatne wille, dom Teodora Bolduana, korty tenisowe oraz nieistniejący dzisiaj basen. Działo się to w dwudziestoleciu międzywojennym. Chciałbym w imieniu prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta podziękować wszystkim, którzy zachcieli upamiętnić postać wybitnego wejherowianina Stanisława Świątkiewicza. Dziękuję także obecnemu właścicielowi willi przy ul. Hallera 14, panu Romanowi Wilczewskiemu, który również propaguje pamięć o wybitnym architekcie. W willi można poznać historię rodziny, obejrzeć meble, zdjęcia i pamiątki rodzinne oraz dzieła sztuki gromadzone przez architekta modernizmu.

 

Architekt wejherowskiego modernizmu

Stanisław Świątkiewicz urodził się 28 lipca 1892 roku w Stanisławowie. Studiował sztuki piękne we Lwowie. Ukończył także wydział architektury na Politechnice Lwowskiej.
W 1922 roku wygrał konkurs na architekta miejskiego w Wejherowie. Według projektów Stanisława Świątkiewicza w Wejherowie powstały budynki użyteczności publicznej, domy czynszowe, ulice, place, korty tenisowe, miejskie kąpielisko oraz wille, np. burmistrza Teodora Bolduana przy ul. Hallera 9, kpt. ż. w. T. Lorenza w okolicy szosy Krokowskiej.
Podczas II wojny światowej rodzina Światkiewiczów ukrywała się w Krakowie, a po wojnie w 1950 roku powróciła do Wejherowa, gdzie architekt nadal projektował.
S. Świątkiewicz zmarł 3 lutego 1971 roku i został pochowany na cmentarzu śmiechowskim.
W jego rodzinnym domu przy ul. Hallera 14, wybudowanym w stylu modernistycznym, odbywają się wydarzenia kulturalne i wystawy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.