Mistrz uhonorowany

Henryk Kohnke w Alei Gwiazd Sportu

Zawodnik wejherowskiego klubu START, Henryk Kohnke – podnoszenie ciężarów niepełnosprawnych został wyróżniony gwiazdą w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

 

Na początku lipca we Władysławowie odbył się finał XXI edycji Alei Gwiazd Sportu. Gwiazdami uhonorowano kolejnych 13 wspaniałych zasłużonych sportowców. W tym gronie znalazł się Henryk Kohnke (podnoszenie ciężarów niepełnosprawnych). Największe osiągnięcia jako zawodnika wejherowskiego START, to 9 medali Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostwa Świata i Europy w podnoszeniu ciężarów – wyciskanie sztangi leżąc na ławeczce.
W 1984 r. Henryk Kohnke podjął pracę w Meblarskiej Spółdzielni Inwalidów „Zryw” w Wejherowie jako tapicer. Został też członkiem STARTU, działającego przy tej Spółdzielni.
Trafił na dobry grunt, pod troskliwą opiekę władz Spółdzielni, Startu oraz trenerów: Tarasa Strzeleckiego i Pawła Baranowskiego. W połączeniu z talentem i pracowitością przyniosło to świetne wyniki sportowe. Aktualnie pan Henryk jest rencistą, ale pracuje jako instruktor podnoszenia ciężarów w Jastarni. Jego podopieczni odnoszą sukcesy sportowe.
Henryk Kohnke jest drugim zawodnikiem wejherowskiego STARTU mającym swoją gwiazdę na Alei Gwiazd po Natalii Partyce, uhonorowanej w 2017 roku. Oboje są także Honorowymi Członkami ISS „START” Wejherowo.
Gratulujemy!

 

Oto trofea Henryka Kohnke na Igrzyskach Paraolimpijskich:
Seul 1988 r. (Korea Płd.) – złoty medal w kat. 67,5 kg z wynikiem 160 kg
Barcelona 1992 r. (Hiszpania) – srebrny medal

Mistrzostwa Świata:

Assen 1990 r. (Holandia) – złoty medal
Uppsala 1993 r. (Szwecja) – srebrny medal.

Mistrzostwa Europy:

Brugia 1985 r. (Belgia) – złoty medal
Thun 1986 r. (Szwajcaria) – złoty medal
Wrocław 1983 r. (Polska)- złoty medal
Birmingham 1990 r. (Anglia) – złoty medal
Budapeszt 1993 r. (Węgry) – złoty medal.
Ponadto w 18 startach na Mistrzostwach Polski zdobył 12 złotych medali i tytułów mistrza kraju.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.