30 lipca Zjazd Kaszubów

W Brusach

Tradycyjne letnie wydarzenie: XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w tym roku odbędzie się 30 lipca w Brusach (powiat chojnicki) na Kaszubach Południowych.

 

Zjazd w Brusach odbywać się będzie pod hasłem „Kaszubi Ukrainie”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.05 na stacji kolejowej w Brusach. W to miejsce dwoma pociągami dotrą uczestnicy wydarzenia. Pierwszy skład pociągu „Transcassubia” wyjedzie z Gdyni o godzinie 8.19. Drugi o 10.38 wyruszy z Chojnic.
Zaraz po przyjeździe pociągu rozpoczną się uroczystości — przywitanie gości, a następnie parada ulicami Brus do kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie odbędzie się msza święta w intencji Kaszubów i Ukraińców, odprawiona przez biskupa pelplińskiego ks. Ryszarda Kasynę. Po mszy odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca XXIII Światowy Zjazd Kaszubów.
Na zgromadzonych czekać będzie moc atrakcji — te najważniejsze od godziny 14:15 będą się odbywały na placu przy bruskiej szkole. W planach są występy zespołów folklorystycznych z całej okolicy. Wśród nich znajdzie się także kapela polsko-ukraińska Taraka, która zaprezentuje się w koncercie zatytułowanym „Sława Ukrajini!” ok. godziny 15:30.
Nie zabraknie także folkloru z innych stron świata, jako że tegoroczny zjazd pokrywa się z tradycyjnym bruskim Międzynarodowym Festiwalem Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Gwiazdą wieczoru będzie Cleo, której koncert zaplanowano na godzinę 17:00.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.