Konkurs „Gryf Literacki”

Iwona Bogusz i Michał R. Jeliński otrzymali nagrody

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w 16. edycji konkursu Gryf Literacki 2021, w którym rywalizowało aż …60 pozycji książkowych! Gryfa Literackiego otrzymała Iwona Bogusz za książkę „Aptekarz” (jej akcja rozgrywa się w dawnym Wejherowie) oraz Michał Jeliński za książkę o historii kortów tenisowych w Wejherowie.

 

Laureatów było dwoje, bowiem nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: literatura popularno-naukowa i literatura piękna. Nagrody w imieniu prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebranda wręczał jego zastępca Arkadiusz Kraszkiewicz. Wśród gości byli członkowie kapituły, czyli zwycięzcy z poszczególnych edycji konkursu oraz Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa i Leszek Szczypior, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Składając gratulacje laureatom Arkadiusz Kraszkiewicz wyraził zadowolenie, że obie nagrodzone książki tematycznie związane są z Wejherowem.
– Duża ilość publikacji książkowych, jaka została nominowana do konkursu świadczy o tym, że konkurs ten jest bardzo potrzebny. Cieszy również fakt, że mamy tak wielu płodnych autorów na terenie miasta i ziemi wejherowskiej. Dziękuję także organizatorom i kapitule konkursu. Są w niej bowiem nazwiska osób podwyższające rangę nagród przyznawanych w tym konkursie – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz.
Laudację na temat nagrodzonych książek wygłosili: Jolanta Eisner i Henryk Połchowski.
Celem konkursu jest m.in. upowszechnianie informacji na temat aktualnie ukazującej się na rynku wydawniczym literatury regionalnej, jak i promocja autorów publikacji regionalnych. Do konkursu zgłoszono wydawnictwa, które ukazały się w czwartym kwartale 2020 lub w 2021 roku, związane z powiatem wejherowskim. Chodzi o książki wydane na terenie powiatu wejherowskiego lub takie, których autor pochodzi z regionu, bądź też tematyka książki dotyczy naszego powiatu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.