Centrum Chorób Serca i nowoczesny blok operacyjny

Największa inwestycja od czasu budowy szpitala

Blisko 144 mln zł kosztowała największa dotychczas inwestycja Szpitali Pomorskich, dzięki której w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie otwarto nową siedzibę Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń, Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi, a także Centralną Sterylizatornię i Zakład Patomorfologii. Co ciekawe, mieszkańcy mogli obejrzeć nowy obiekt tuż przed jego uruchomieniem i skorzystać z badań profilaktycznych.

 

– Tak dużej inwestycji w szpitalu w Wejherowie nie było od czasów otwarcia placówki w latach 80-tych XX wieku. W ciągu 26 miesięcy powstał nowoczesny obiekt o łącznej powierzchni blisko 9 tysięcy metrów kwadratowych – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich”. – Nowa infrastruktura to nowa jakość, wpłynie z pewnością na wzrost efektywności funkcjonowania szpitala, a nade wszystko skróci czas oczekiwania pacjenta na świadczenia specjalistyczne oraz pobyt chorego w szpitalu. Chcemy, by na terenie powiatów: wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, którego mieszkańcy najczęściej korzystają z usług szpitala, obniżył się znacząco odsetek osób obciążonych chorobami cywilizacyjnymi. Ta inwestycja z pewnością ma szansę się do tego przyczynić.

Trzy kondygnacje

 

Fot. Leszek Spigarski
Fot. Leszek Spigarski

W ramach inwestycji szpital w Wejherowie został rozbudowany o trzykondygnacyjny budynek, w którym znalazły m.in.: Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi oraz z 2 salami wybudzeniowymi zawierającymi łącznie 17 stanowisk; a także Kaszubskie Centrum Chorób Serca czyli Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40-łóżkowy, w tym sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, dwie Pracownie Angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z 7 stanowiskami wzmożonego nadzoru.
W nowym obiekcie swoje miejsce znalazła również Centralna Sterylizatornia, a także Zakład Patomorfologii i Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi).

Wizytówka Wejherowa

Zdaniem jednego z głównych pomysłodawców placówki oraz spirytus movens tego wielkiego medycznego przedsięwzięcia dr. hab. n. med. Marka Szołkiewicza – ordynatora Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej, Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie powinno być wizytówką Wejherowa na miarę Filharmonii Kaszubskiej.
– Dzisiaj nasze marzenia się spełniły, bo przenosimy się do nowej lokalizacji – „świątyni” Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń. Zawsze chcieliśmy zbudować duży ośrodek chorób serca i naczyń zlokalizowany w północnej części naszego województwa – mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz. – Przed kilku laty przedstawiliśmy wizję i strategię rozwoju, która spotkała się z życzliwością i akceptacją Zarządu Szpitala, i Marszałka Województwa Pomorskiego. Przez ten czas zrobiliśmy wszystko, aby nie zawieźć pokładanych w nas oczekiwań. Zaczynaliśmy jako mały oddział w zasadzie tylko zachowawczy z niewielkim budżetem, a dzisiaj budżet mamy olbrzymi i realizujemy procedury, które są zarezerwowane dla wybranych jednostek uniwersyteckich. Razem z kardiochirurgami zamierzamy z tego skorzystać i zbudować jednostkę, która w zakresie jakości oferowanych usług nie będzie ustępowała najlepszym ośrodkom w kraju i w Europie.
Dokor Szołkiewicz podziękował wszystkim, którzy zaufali, wsparli pomysł i pomagali w jego realizowaniu oraz medycznym mentorom, którzy wskazali mu jaką drogą iść.

Nowocześnie i kompleksowo

– Nowa inwestycja w wejherowskim szpitalu to kolejny etap rozwoju Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Gdańsku – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii. – W otwieranym dzisiaj obiekcie zyskamy sale hemodynamiczne z angiografami, a także coś, czego tu jeszcze nie było, czyli hemodynamiczną, hybrydową salę operacyjną, która będzie posiadać aparaturę do krążenia pozaustrojowego, na której wdrożymy szereg zabiegów przezskórnych, przeznaczyniowych z dostępów obwodowych, przede wszystkim w chorobach zastawek serca. My lekarze zyskamy nowoczesny warsztat pracy, nowoczesne pomieszczenia, nową aparaturę, nowy sprzęt, nowe narzędzia, a pacjenci komfort przebywania w dobrze zaprojektowanych i nowoczesnych pomieszczeniach, mając poczucie bezpieczeństwa. To będzie miejsce o dużym potencjale, stale rozwijające się. Już w tej chwili osiągnęliśmy prawie stuprocentową kompleksowość, ponieważ niewiele jest takich procedur i zabiegów, których tu nie można wykonać. I tę kompleksowość będziemy z pewnością dalej rozwijać.
– To jest dla nas wszystkich wielki dzień, ponieważ jest to duża inwestycja, która ma służyć przede wszystkim pacjentom i poprawić komfort i bezpieczeństwo personelu. Dotąd mieliśmy duży problem z dostosowaniem się do potrzeb w zakresie liczby zabiegów operacyjnych i pacjentów – powiedział Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich.
W uroczystym otwarciu nowego obiektu uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, przedstawiciele samorządów na czele z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem.

Statuetka dla marszałka

W imieniu prezydenta miasta Krzysztofa Hildebrandta prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierajska-Grenda wręczyła marszałkowi pomorskiemu Mieczysławowi Strukowi Statuetkę Jakuba Wejhera w dowód uznania za wspieranie wejherowskiego szpitala oraz budowy Centrum Chorób Serca w Wejherowie.

 

Inwestycję zrealizowano w ramach projektu pn. „Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie”. Jego wartość to blisko 144 mln zł, dofinansowanie unijne ze środków RPO WP 2014-2020: 71,9 mln zł, środki Samorządu Województwa Pomorskiego: ponad 60 mln zł, budżet państwa: 7,7 mln zł i wkład własny spółki: 4,1 mln zł.

 

W dniu otwarcia placówki, czyli 20 czerwca zorganizowano również Dzień Otwarty nowej części szpitala oraz Piknik Zdrowotny. Mieszkańcy mieli okazję do zobaczenia szpitala od środka tuż przed jego uruchomieniem, a także skorzystania z porad lekarza dermatologa, fizjoterapeuty, a także bezpłatnych badań: poziomu glukozy, EKG, cholesterolu i pomiaru ciśnienia.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.