Magia Nocy Świętojańskiej

Tradycja i zabawa plenerowa w Luzinie

Niedzielny wieczór 19 czerwca w Luzinie był okazją do plenerowego spotkania i wspólnej zabawy wokół pięknej tradycji. Gminny Ośrodek Kultury przygotował dla mieszkańców wiele atrakcji. Zaprezentowano elementy tradycji kaszubsko-słowiańskich i staropolskich, związanych z Nocą Świętojańską i nadejściem lata.

 

W programie znalazł się spektakl „Ścinanie kani” w reżyserii Marii Krośnickiej z udziałem Regionalnego Teatru Dramatycznego. Późnym wieczorem odbył się spektakl „Między światami” w reżyserii Adama Hebla z udziałem Teatru Zymk, Chóru Lutnia z Luzina, Gminnej Orkiestry Dętej, Teatru Tańca Prospero oraz grupy rekonstrukcyjnej Pułk Czarnieckiego. Po przedstawieniu odbył się pokaz ognia.
W programie tego plenerowego spotkania były także zabawy w teatrzyk kukiełkowy, gra terenowa, zabawy plebejskie, spotkanie z ziołami, plecenie wianków z polnych kwiatów, malowanie słowiańskich symboli, plecenie z wikliny, a także ciekawe spotkanie z książką, muzyka dawna na gitarę, wytwarzanie naczyń ceramicznych.
Dla najmłodszych przygotowano m.in. rzucanie podkowami, bitwę na szable piankowe czy rzucanie do tarcz.
Nie zabrakło tradycyjnego ogniska.
Organizatorami byli: Gminny Osrodek Kultury w Luzinie i samorząd gminny, przy udziale: Regionalnego Teatru Dramatycznego, Teatru Zymk, Chóru Lutnia, Gminnej Orkiestry Dętej i Teatru Tańca Prospero.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.