Alfabet wyznaczy trasę zwiedzania

Litery kaszubskiego alfabetu w artystycznej oprawie zdobią wejherowskie ulice i place w najstarszej części miasta. Będą stanowiły elementy szlaku turystycznego ukazującego najciekawsze miejsca w Wejherowie.  Zdaniem prezydenta Wejherowa,  z uwagi na rozwój turystyki, taka trasa jest potrzebna. Opozycyjna Platforma Obywatelska jak zwykle jest przeciwna.

Prezydent Krzysztof Hildebrandt na ostatniej sesji Rady Miasta wyjaśnił, że Alfabet Kaszubski w formie kamiennych figur ma podnieść atrakcyjność turystyczną Wejherowa. W sumie ma być 16 figur-liter i dopiero gdy powstanie cały alfabet, będzie on wyznaczał szlak turystyczny po mieście.

TYLKO W WEJHEROWIE
– Uważam, że Alfabet Kaszubski dobrze służy promocji miasta, które ma rodowód kaszubski i jest duchową stolicą Kaszub – mówił prezydent Hildebrandt na sesji – Jesteśmy jedyni, którzy realizują taki pomysł i tylko w Wejherowie będzie można spacerować po mieście szlakiem, wyznaczonym przez tę niepowtarzalną atrakcję, jaką jest Alfabet Kaszubski.  Nigdzie indziej nie ma takiej trasy. Żeby nadmiernie nie obciążać budżetu miasta, realizujemy ten pomysł stopniowo, co roku stawiając dwie literki, a jak się uda, to więcej. Chodzi o systematyczną pracę, której efektem będzie cały alfabet. Naszym marzeniem jest, aby już był gotowy, ale musimy cierpliwie poczekać. Pozostało jeszcze kilka liter.

Szansa dla miasta
Prezydent przypomniał, że Wejherowo z racji swojego położenia geograficznego nie ma już dużych terenów inwestycyjnych, na których mogłyby powstać nowe zakłady produkcyjne z miejscami pracy. Trzeba natomiast zadbać o rozwój turystyki, a wraz z nią handlu, gastronomii i innych związanych z tym dziedzin. To szansa dla miasta i pracę dla wejherowian.
mamy potencjał
– Chcemy zachęcić mieszkańców aglomeracji gdańskiej do odwiedzania Wejherowa, co zresztą już ma miejsce, a także przyciągnąć turystów z odległych miejsc w kraju – mówił Krzysztof Hildebrandt. – Mamy ogromny potencjał w postaci pięknie położonego miasta z ciekawymi zabytkami. Trzeba tylko stale zwiększać jego atrakcyjność, myśląc także o kolejnych obiektach, takich jak wieża widokowa i inne. Szlak turystyczny po mieście to normalność, jest nam po prostu potrzebny.

Kaszubi za, PO przeciw
Radny Jacek Gafka z Platformy Obywatelskiej zarzucił prezydentowi, że ten zaplanował budowę kolejnych liter alfabetu kaszubskiego w mieście, podczas gdy jego zdaniem to nie jest priorytetowa inwestycja.
Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Oddziału w Wejherowie Henryk Kanczkowski w imieniu tej organizacji podziękował prezydentowi za taką inicjatywę.
– Kolejny raz powtarzam, że musimy troszczyć się o spuściznę kulturową Kaszub. Alfabet Kaszubski jest jej elementem. To dobry pomysł, aby wokół niego budować trasę turystyczną przez Wejherowo. Nikt nie ma takiego alfabetu i trzeba to wykorzystać!  –  podkreślił Henryk Kanczkowski. – Nie rozumiem dlaczego niektórzy radni są przeciw kulturze kaszubskiej.
Prezydent Hildebrandt wyjaśnił, że miasto realizuje wiele innych ważnych inwestycji, zwłaszcza drogowych, ale ma zamiar również kontynuować przedsięwzięcia, nastawione na podnoszenie atrakcyjności Wejherowa.
– Trzeba myśleć o przyszłości, o rozwoju turystyki i gospodarki, o miejscach pracy. Nie można być tak krótkowzrocznym.  – podkreślił prezydent. –  Zwłaszcza, że koszt tego przedsięwzięcia nie jest duży w skali budżetu miasta.
Anna Kuczmarska

Litery stoją m.in. na placu Jakuba Wejhera, obok klasztoru i na ul. Wałowej. Kolejna litera pojawiła się niedawno przed budynkiem ZUS przy ul. Sobieskiego (na zdjęciu), gdzie wykonano nową nawierzchnię chodnika, ścieżkę rowerową i dodatkową aleję dla pieszych.
Obecnie władze miasta planują ustawienie liter u zbiegu ulic 3 Maja i Marynarki Wojennej, tam, gdzie wchodzi się na Kalwarię Wejherowską oraz na końcu ul. Strzeleckiej, prowadzącej również na kalwaryjskie wzgórza (obok parkingu u podnóża Golgoty).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.