Szkielet sprzed 4 tysięcy lat

U zbiegu ulic Reformatów i Wniebowstąpienia w Wejherowie trwają wykopaliska archeologiczne. Podczas przygotowywania placu pod budowę, znaleziono tam ludzki szkielet prawdopodobnie  sprzed ok. 4 000 lat!

Osoba została pochowana w pozycji embrionalnej, na prawym boku, z dłońmi złożonymi pod głową a obok niej złożono w grobie naczynie gliniane, które teraz jest uszkodzone, ale będzie zrekonstruowane. Zapewne było to naczynie z pożywieniem na ostatnią drogę.
– Pochówek najprawdopodobniej związany jest z kulturą ludności iwieńskiej w epoce brązu, na co wskazuje układ szkieletu i wyposażenie grobu – wyjaśnił dr Sławomir Wadyl z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Sylwii Kurzyńskiej.  Nigdy wcześniej nie doszło w Wejherowie do odkryć z tego okresu. Na szczęście na tej działce nigdy nie powstały żadne zabudowania, i dlatego szkielet mężczyzny i wyposażenie grobu nie zostały odkryte.
Na terenie działki natrafiono na pozostałości pieców, które należy datować na późniejszy okres, prawdopodobnie kultury pomorskiej w epoce żelaza. Charakterystyczne są bowiem ślady związane ze spalenizną i polepą konstrukcyjną z gliny.
Jedno jest pewne – w centrum Wejherowa odkryto ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat, a szczegóły zbadają specjaliści. Szkielet trafił już do analizy w pracowni archeologicznej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.