Uczniowie powiatowej szkoły z wizytą u Pierwszej Damy RP

Wychowankowie Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie wraz z pedagogami gościli w Pałacu Prezydenckim i spotkali się z Małżonką Prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą. W wydarzeniu wzięła udział Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

 

To kolejne spotkanie uczniów PZKS w Wejherowie z Panią Prezydentową. W 2020 r. Pierwsza Dama odwiedziła placówkę prowadzoną przez Powiat Wejherowski. Podczas tej wizyty Małżonka Prezydenta RP miała okazję zwiedzić szkołę, pracownie specjalistyczne, sale edukacyjne i rehabilitacyjne dla najmłodszych podopiecznych ośrodka, zapoznać się z metodami kształcenia teoretycznego i praktycznego oraz wziąć udział w lekcjach pokazowych. Na koniec wizyty Pierwsza Dama zaprosiła uczniów do Pałacu Prezydenckiego, ale z powodu pandemii wszystkie wyjazdy zostały zawieszone. Mimo sytuacji epidemiologicznej w kraju Pani Prezydentowa pozostawała w kontakcie ze szkołą. Na początku ubiegłego roku doszło do spotkania w formie wideokonferencji, podczas którego Pierwsza Dama rozmawiała z kierownictwem na temat funkcjonowania ośrodka w tym trudnym czasie.
– Podczas pierwszej wizyty w PZKS w Wejherowie Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda była pod wrażeniem kompleksowości wsparcia, które udzielane jest dzieciom i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w naszej placówce. Pierwszą Damę ujęła także misja ośrodka, jako przyjaznego miejsca oferującego podopiecznym warunki do rozwoju na miarę możliwości każdego z nich, bez stresu i porażek – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Bardzo się cieszymy, że Małżonka Prezydenta RP cały czas interesuje się losami naszych wychowanków i dalszym rozwojem powiatowej placówki.
W trakcie wizyty w Pałacu Prezydenckim uczniowie chętnie opowiadali o nauce, zajęciach w szkole, zbliżających się egzaminach, wymarzonych kierunkach dalszego kształcenia i planach na przyszłość. Młodzi ludzie podzielili się także z Pierwszą Damą swoimi doświadczeniami z zagranicznych praktyk, chętnie mówili o planach wakacyjnych i miejscach, które chcieliby odwiedzić. Podczas spotkania rozmawiano także o sporcie, fotografii i obowiązkach jakie spoczywają na Pierwszej Damie.
Pani Prezydentowa była zainteresowana także postępami i osiągnięciami podopiecznych ośrodka oraz wysłuchała opiekunów, którzy opowiedzieli o rozpoczynającej się wkrótce budowie nowego budynku dla wychowanków.
– Obecnie w ośrodku znajduje się około 550 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Opieką terapeutyczną maluchy obejmowane są od chwili wykrycia niepełnosprawności, w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, do ukończenia 25 roku życia – wyjaśnia dyrektor PZKS w Wejherowie Małgorzata Woźniak.

 

Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie jest największą tego typu placówką w województwie pomorskim i jedną z największych w kraju. Zapewnia kompleksowe rozwiązania w obszarze edukacji, terapii, opieki i wychowania uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ośrodek posiada nowoczesne i liczne pracownie specjalistyczne, m.in. terapeutyczne, integracji sensorycznej oraz polisensorycznego doświadczania świata.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.