Cieszmy się Polską

11 Listopada w powiecie wejherowskim odbyły się msze święte za Ojczyznę, apele, koncerty, parady z udziałem starszych mieszkańców oraz młodzieży. Nigdzie nie zabrakło pocztów sztandarowych i przedstawicieli władz samorządowych, a co najważniejsze nie brakowało młodzieży.

Samorządowcy, duchowni i kombatanci pod Pomnikiem Powstańców i Wojaków w Luzinie.
Samorządowcy, duchowni i kombatanci pod Pomnikiem Powstańców i Wojaków w Luzinie.

Miejska uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Wejherowie odbyła się 8 listopada w Zespole Szkół nr 2. Uczniowie zaprezentowali widowisko poetycko-historyczne, a młodzież z  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie pod batutą Ireneusza Stromskiego zagrała patriotyczny koncert. O roli patriotyzmu w wychowaniu młodego pokolenia mówiła najpierw dyrektor ZS nr 2  Beata Dampc, a następnie Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

 

– To święto było radosne dla naszych przodków, radosne jest i dla nas – potomków tych, którzy walczyli o wolność i 95 lat temu ją odzyskali – powiedział prezydent Tokłowicz, podkreślając, że 11 Listopada jest symbolem zwycięstwa niepodległości Polski, ale także symbolem przyszłej Polski, dla której warto pracować i uczyć się.

W I LO w Wejherowie Święto Niepodległości przebiegało pod hasłem „Cieszmy się Polską”.
W I LO w Wejherowie Święto Niepodległości przebiegało pod hasłem „Cieszmy się Polską”.

Druga część obchodów Święta Niepodległości odbyła się w Kolegiacie, gdzie modlono się za Ojczyznę podczas uroczystej mszy świętej. Potem delegacje władz miasta, kombatantów, wojska, policji i innych służb, a także delegacje organizacji i Powiatowego Cechu Rzemiosł, Małych i Średnich Przedsiębiorstw – ZP składały kwiaty pod pomnikiem na Skwerze Jana Pawła II obok Kolegiaty.

Widowisko patriotyczne podczas uroczystości w Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie. Z wejherowskiej Kolegiaty pochodzi natomiast małe zdjęcie obok artykułu.
Widowisko patriotyczne podczas uroczystości w Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie. Z wejherowskiej Kolegiaty pochodzi natomiast małe zdjęcie obok artykułu.

Msza święta i oddanie hołdu bohaterom to główne elementy uroczystości patriotycznych w Luzinie. 11 Listopada mimo nieprzychylnej deszczowej pogody mieszkańcy gminy spotkali się w kościele św. Wawrzyńca, a po mszy św. przeszli pod Pomnik Powstańców i Wojaków. Wójt gminy Luzino Jarosław Wejer przypomniał postać Naczelnika Józefa Piłsudskiego i wydarzenia sprzed 95 lat, a także bohaterów, którzy nie tylko przed 1918 rokiem walczyli o niepodległą Polskę.
Przywołano ich podczas Apelu Poległych, który przygotowali harcerze z luzińskiego Szczepu ZHP. Kombatanci, radni Rady Gminy, strażacy, leśnicy i inne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a Orkiestra Dęta przy gminnym ośrodku kultury zagrała pieśni patriotyczne.

Luzińscy harcerze uczestniczyli w uroczystości z okazji Święta Niepodległości.
Luzińscy harcerze uczestniczyli w uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Uroczystości patriotyczne odbyły się także w innych gminach i wsiach. Świętowano również w szkołach. W I LO Święto Niepodległości przebiegało pod hasłem „Cieszmy się Polską”.
Uczniowie wraz z absolwentami  zorganizowali  koncert muzyki i pieśni patriotycznych w nowoczesnej aranżacji, a także konkursy historyczne.  Szkołę udekorowano barwami narodowymi. Na prośbę Samorządu Uczniowskiego uczniowie i nauczyciele przybrali biało-czerwone stroje. W szkolnej galerii przez cały dzień prezentowano film o początkach polskiej niepodległości, przygotowany przez uczniów klasy I.
– Zaangażowanie młodzieży w obchody święta uświadamia, że można bez kompleksów i równocześnie  nadmiernego patosu  cieszyć  się polskością – mówi Bożena Conradi, dyrektor ZSP nr 1.

{phocagallery view=category|categoryid=96|limitstart=0|limitcount=0|imageshadow=shadow1|detail=3|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaydescription=0|enableswitch=1|overlib=3|displayimgrating=0}

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.