W parku odbędzie się Piknik Przyrodniczy

KLIMATycznie w Wejherowie

Przekazywanie sadzonek drzew i krzewów mieszkańcom, rozdawanie woreczków na warzywa i owoce z materiałów pochodzących z odzysku, „drugie życie” bratków i doniczek, warsztaty ekologiczne dla najmłodszych oraz zapowiedź Pikniku Przyrodniczego w parku – to tylko niektóre wydarzenia w ramach realizowanego od ubiegłego roku cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie”. Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, zaprezentowała plan działań na najbliższe miesiące.

 

Podczas konferencji w wejherowskim parku przedstawiciele Nadleśnictwa Wejherowo, Działu Edukacji Przyrodniczej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Zakładu Usług Komunalnych i EKOFABRYKA zachęcali do wzięcia udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie”. Akcje ekologiczne mają na celu zachęcenie mieszkańców do zwrócenia uwagi na ochronę środowiska i zmian nawyków, jakie może każdy poczynić w celu ochrony klimatu.
– Klimatyczne w Wejherowie to projekt, który będziemy konsekwentnie realizować w najbliższych latach – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – Ekologia, przyjazne przyrodzie inicjatywy i rozwiązania, działania na rzecz poprawy klimatu – to zagadnienia bliskie naszemu miastu Wejherowo podejmuje różne inicjatywy, które mają na celu ochronę środowiska i klimatu. Musimy sobie uświadomić, wszelkie zmiany należy zacząć od siebie, swojej rodziny. Każde, nawet najdrobniejsze nasze działanie przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale też poprawiają jakość życia mieszkańców. Różne działania prowadzone są przez miasto przez cały rok. Niezmiennie zachęcamy do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne oraz do aktywnego udziału w wydarzeniach.

Akcje proekologiczne

Jak powiedział Jacek Szulc, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo, ta instytucja włącza się aktywnie we wszystkie działania związane z ochroną środowiska naturalnego.
– Pierwsza edycja cieszyła się dużym powodzeniem, co daje nam nadzieję, że nasza świadomość ekologiczna będzie coraz większa – mówi Jacek Szulc.
Szereg akcji proekologicznych prowadzi wejherowski Zakład Usług Komunalnych – m.in. przekazuje mieszkańcom bratki, zbiera puste doniczki, aby ponownie je wykorzystać. Jak mówi Małgorzata Hennig, kierownik EKOFABRYKI, mieszkańcy otrzymają woreczki na warzywa i owoce, które będą rozdawane na wejherowskich targowiskach, a które zostały uszyte z materiałów pochodzących z odzysku.
Otwarta pod koniec ub. roku EKOFABRYKA prowadzona przez ZUK to prawdziwe centrum ekologiczne.

Edukacja ekologiczna

– Miasto prowadzi cały szereg działań edukacyjnych, bo nasza nadzieja i przyszłość należy do dzieci – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych. – Zakończyła się kampania „Rowerowy Maj”. Każdy uczeń, który dotarł na lekcje w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Rezultatem akcji jest ponad 1,1 tysiąc aktywnych uczestników i 23 tysiące przejazdów rowerowych.
Już 10 czerwca ogłoszone zostaną wyniki na najbardziej aktywne szkoły i najbardziej aktywne klasy, natomiast 22 czerwca najbardziej wytrwali uczniowie wezmą w losowaniu nagrody głównej – rowerów. W akcję „KLIMATycznie w Wejherowie” włączyły się szkoły, biblioteka i Wejherowskie Centrum Kultury, w których prowadzone są zajęcia ekologiczne.

Piknik przyrodniczy

Paweł Formela z Działu Edukacji Przyrodniczej WZNK zachęcał do wzięcia udziału w organizowanym 25 czerwca (sobota) Pikniku Przyrodniczym, który odbędzie się w wejherowskim parku – przy budynku WZNK od ul. Św. Jacka.
– W programie m.in. spotkania z przyrodnikami, dowiemy się, jak udzielić pierwszej pomocy napotkanym zwierzętom, będą ekolekcje dotyczące segregacji odpadów organizowane przez ZUK – mówi Paweł Formela. – Będzie „skrzynka weterynaryjna”, informacje o nietoperzach i ptakach, gry i zabawy przygotowane przez Nadleśnictwo Wejherowo. Podczas pikniku będzie można złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wniosek o Kartę Mieszkańca i wypełnić ankietę dotyczącą Strategii Rozwoju Miasta.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.