Łączony, tańszy i wygodniejszy

Wspólny bilet metropolitalny

Pasażerowie z Wejherowa i okolic mogą już korzystać z nowej, korzystnej oferty metropolitalnych biletów łączonych regionalnych. Bilet obejmuje komunikację miejską oraz komunikację regionalnych przewoźników autobusowych.

 

Oferta przygotowana została przede wszystkim z myślą o mieszkańcach miejscowości na Pomorzu, obsługiwanych przez komunikacją miejską czy kolejową. Łączona oferta jest tańsza od biletów danego przewoźnika. Bilet łączony regionalny jest to wspólny bilet Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej i regionalnych przewoźników autobusowych. Bilet łączony regionalny obejmuje komunikację miejską (MZK Wejherowo, ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni) oraz komunikację uruchamianą przez regionalnych przewoźników autobusowych (PKS Gdynia S.A., PKS Gdańsk sp. z o.o. oraz Przewozy Autobusowe GRYF sp. z o.o. sp.k.).
Bilet łączony regionalny uprawnia do realizacji w ciągu miesiąca nieograniczonej liczby przejazdów autobusem z ościennych miejscowości do Gdańska, Gdyni czy Wejherowa i kontynuowania podróży w tych miastach – tramwajem, autobusem, bądź trolejbusem.
– Wprowadzenie biletu łączonego sprawia, że mieszkańcy okolicznych miejscowości Trójmiasta zaoszczędzą, korzystając z komunikacji zbiorowej – mówi Czesław Kordel, prezes MZK Wejherowo sp. z o.o. – Realne oszczędności w budżecie domowym mają zachęcać pasażerów do przesiadki z samochodu na komunikację zbiorową.
Transport indywidualny staje się mniej ekologiczny i ekonomiczny, szczególnie przy obecnych cenach paliw.
– Oferta została przygotowana przede wszystkim z myślą o mieszkańcach, którzy korzystają z komunikacji regionalnej, a którzy przesiadają się na komunikację miejską – mówi Kamil Bujak, przewodniczący zarządu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. – Bilet metropolitarny regionalny będzie pozwalał na podróżowanie komunikacją miejską w zależności od wariantu organizowanego przez MZK Wejherowo, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni lub Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz dodatkowo wybranej relacji jednego z przewoźników komunikacji regionalnej. Dla przykładu osoba, która dojeżdża z Szemudu do Wejherowa i dalej porusza się komunikacją miejską, zamieniając dwa osobne bilety miesięczne na bilet łączony zyska nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Osoby nieuprawnione do ulg ustawowych zakupią część regionalną z rabatem 10%.

 

Nowoczesne rozwiązania w wejherowskim MZK

Od wielu lat spółka MZK jest partnerem technologicznym MZKZG dotyczącego sprzedaży biletów metropolitalnych i biletów na komunikację zbiorową.
– Już w 2007 r. rozpoczęliśmy sprzedaż biletów metropolitalnych w systemie biletu elektronicznego MZK Wejherowo, w 2011 r. uruchomiliśmy sprzedaż internetową umożliwiającą sprzedaż biletów, w 2012 r. – sprzedaż na urządzenia mobilne tj. na aplikacje na telefon – mówi Czesław Kordel, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. – W 2016 r. uruchomiona została sprzedaż biletu łączonego, czyli biletu autobusowego i kolejowego, a w tym roku uruchamiamy bilet regionalny, czyli bilet łączony komunikację miejską z komunikacją regionalną – PKS Gdynia i Gdańsk. W zależności od popytu, będziemy planować rozwój tego kanału dystrybucji na urządzenia mobilne – na telefon.

 

Dwie części biletu łączonego zawsze sprzedawane razem

Bilet Łączony Regionalny składa się z dwóch części:
emitowanej przez MZKZG części uprawniającej do podróżowania komunikacją miejską jednego organizatora – ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo, w cenie 76 zł za bilet normalny lub 38 zł za bilet ulgowy oraz wydawanej przez przewoźnika autobusowego biletu na określoną relację PKS Gdynia albo PKS Gdańsk albo P.A. GRYF – cena jest uzależniona od długości relacji oraz wysokości przysługującej ulgi.
Bilety można kupić w kasie w kasie Dworca Autobusowego Wejherowo (obok Dworca PKP), Dworca PKS w Gdańsku przy ul. 3 Maja 12 i kasie autobusowej Dworca Gdynia Główna (okienko 10).
Ważne! Obie części stanowią nierozłączną całość i zawsze sprzedawane są razem. Bilety Łączone Regionalne mogą być wydawane wyłącznie na okres jednego miesiąca kalendarzowego (np. od 1 do 31 maja, od 1 do 31 lipca itd.).
Zakup biletu łączonego możliwy jest w następujących terminach: do 10 dnia miesiąca – na dany miesiąc kalendarzowy oraz od 15 dnia miesiąca – na kolejny miesiąc kalendarzowy.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.