Uroczystości, biegi i rajd

Jubileuszowe X Dni Piaśnickie w gminie Wejherowo

W miniony weekend miały miejsce obchody jubileuszowych, X Dni Piaśnickich. Tradycyjnie w kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej upamiętniamy ofiary zbrodni nazistowskich w lasach piaśnickich.

 

Tegoroczne Dni Piaśnickie rozpoczęły się 21. kwietnia Olimpiadą Piaśnicką. Kolejnego dnia uczniowie ze szkół podstawowych w gminie Wejherowo brali udział w Rajdzie Gwiaździstym. Uczestnicy z Bolszewa, Gościcina, Orla, Gowina, Góry, Nowego Dworu oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie, pod okiem nauczycieli i przewodników, pokonali pieszo kilkukilometrową trasę, po drodze wykonując zadania sprawnościowe i inne, m.in. związane z wiedzą o zbrodni piaśnickiej. Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą i zaangażowaniem, za co otrzymały puchary. Uwieńczeniem rajdu było wspólne złożenie wiązanki pod grobem pomordowanych dzieci. Wójt Przemysław Kiedrowski podziękował osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
W sobotę 23 kwietnia. w lasach piaśnickich odbywały się Biegi Piaśnickie, które zgromadziły na starcie ponad 500 osób we wszystkich kategoriach. Jest to powrót do tradycyjnej formuły biegu po dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią. Zwycięzcą w kategorii mężczyzn został Andrii Pyvovar z Kijowa, zaś w kategorii kobiet Katarzyna Klahs z Połczyna.
Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach puchary wręczali wójt Przemysław Kiedrowski, wicestarosta powiatu wejherowskiego Jacek Thiel, wiceprezydent Wejherowa – Arkadiusz Kraszkiewicz, poseł RP Kazimierz Plocke oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo Jacek Szulc.
Tego samego dnia pod pomnikiem w Piaśnicy spotkali się samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych, instytucji państwowych, organizacji oraz placówek oświatowych, aby złożyć hołd ofiarom niemieckiej zbrodni. Podczas uroczystości wójt Przemysław Kiedrowski w swoim przemówieniu nawiązał do sytuacji, która ma miejsce na Ukrainie. Zwrócił uwagę, iż corocznie podkreślamy jak ważne jest przekazywanie pamięci o martyrologii lasu Piaśnickiego, aby nigdy więcej nie dochodziło do tak haniebnych czynów. Niestety, przekazywanie świadectwa o okrucieństwach hitlerowców nie zapobiegło powtórce historii. Postępowanie agresora rosyjskiego u naszych wschodnich sąsiadów przypomina wydarzenia sprzed ponad 80 lat.
W trakcie uroczystości modlitwę za pomordowanych poprowadził ksiądz infułat Daniel Nowak. Nie zabrakło części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie, po której wypuszczone zostały gołębie na znak pokoju. Następnie odczytany został apel pamięci i kompania honorowa oddała salwę honorową. Na zakończenie delegacje złozyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem.
W niedzielę 24 kwietnia z ArtParku w Bolszewie wyruszył do Piasnicy rajd rowerowy zorganizowany przez Bolszewski Klub Rowerowy „Cyklista”, w którym brało udział kilkudziesięciu cyklistów, zaś z Orla wyruszyła grupa zwolenników nordic walking na czele z wójtem. Obie grupy spotkały się w Piaśnicy, gdzie wspólnie złożyły wieniec w hołdzie ofiarom masowych ezgekucji.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.