Niech żëja Kaszëbë!

Dzień Jedności Kaszubów

W Luzinie, Lini, Wejherowie i niektórych innych miejscowościach powiatu wejherowskiego świętowano Dzień Jedności Kaszubów.

 

W Wejherowie święto uczczono wspólnym śpiewaniem, oczywiście po kaszubsku. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie byli organizatorami Maratonu Pieśni Kaszubskiej. W salach pałacu odbyło się wspólne, dwugodzinne muzykowanie, które prowadzili: Weronika Korthals, Kaszubskie Duo Artystyczne oraz zespół „Nadolanie”.
W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie 19 marca br. wspominano pochodzącego z tej gminy profesora Gerarda Labudę i podkreślano jego wpływ na rozwój wiedzy o historii Kaszub. Prelekcję na ten temat wygłosiła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Maria Krośnicka (na zdjęciu powyżej).
Współorganizatorem i uczestnikiem uroczystości kaszubskiej w Luzinie był wójt tej gminy – Jarosław Wejer (na zdjęciu powyżej z mikrofonem)
Zaprezentowano również monodram pt. „Naja krëwia” w wykonaniu Adama Hebla (na zdjęciu obok), na podstawie opowiadania Romana Drzeżdżona, który ukazuje losy Kaszubów podczas II wojny światowej. Reżyserem spektaklu jest Marek Czoska. Przed uczestnikami spotkania w Luzinie wystąpili także Tomasz Fopke i Radosław Milewski.
– Dziś żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości, także tej wojennej. Jesteśmy głęboko poruszeni tym, co dzieje się na Ukrainie. Świat się zmienił i teraz przemawia do nas inaczej, na pewno nie tak, jak byśmy chcieli. Dzień Jedności Kaszubów to święto jedności – stwierdził Mieczysław Bistroń, prezes Zarządu oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Luzinie (na zdjęciu u góry w stroju kaszubskim).
Dzień Jedności Kaszubów świętowano również w Lini. Spotkaniu przewodziła wójt gminy Bogusława Engelbrecht, która powiedziała, że w gminie czuć kaszubskiego ducha, a ludzie kultywują tradycje.
– Kultywując kaszubską kulturę, ucząc języka kaszubskiego, chcemy dawać przykład młodym pokoleniom – powiedziała m.in. wójt gminy Linia.

 

O Kaszubach pisano w 1238 roku

Dzień Jedności Kaszubów jest związany z pierwszą wzmianką o Kaszubach, która została opublikowana w bulli papieża Grzegorza IX w dniu 19 marca 1238 roku. Dzień ten ma pokazywać tradycję, kulturę, zwyczaje kaszubskie, a także mówić o wybitnych postaciach żyjących i tworzących w regionie. Dzień Jedności to święto zgody, zrozumienia, abyśmy czuli się ze sobą dobrze niezależnie od tego, jakie mamy poglądy polityczne, religijne czy przekonania.
Tego dnia na domach i budynkach publicznych pojawiają się czarno-żółte kaszubskie flagi.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.