Fucus je na fali

O tym, że nie tylko zespól Fucus, ale również język kaszubski „je na fali” śpiewali po kaszubsku członkowie wspomnianej formacji podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Świętowano tam 10. urodziny grupy Fucus, a niezwykły koncert zakończył rok jubileuszowy znanego wejherowskiego zespołu.  Nie brakowało wspaniałej muzyki, zaszczytnych wyróżnień, świetnej zabawy, życzeń i urodzinowego tortu.

Dyrektor WCK, Jolanta Rożyńska gratulowała zespołowi jubileuszu i sukcesów.
Dyrektor WCK, Jolanta Rożyńska gratulowała zespołowi jubileuszu i sukcesów.

Podczas artystycznego spotkania z publicznością i współpracownikami,  Fucus zagrał i zaśpiewał w towarzystwie chóru Camerata Musicale oraz muzyków, z którymi wcześniej występował. Gościem specjalnym i niespodzianką dla publiczności była Grupa Tańca Irlandzkiego Elphin, czyli piękne dziewczyny, które opanowały skomplikowane i równie efektowne kroki i układy.
Wejherowski Fucus jest zespołem wykonującym muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. W repertuarze zespołu znajdują się także szanty, pieśni morskie, a także tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów poetów z Kaszub, m.in. Tomasza  Fopke i Stanisława Janke.
Koncert w Filharmonii Kaszubskiej był rejestrowany i stanie się materiałem do trzeciej płyty.
Przed koncertem Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta Wejherowa wręczył liderowi Fucusa, Rafałowi Rompcy „Medal Róży” za wkład zespołu w promocję miasta i dokonania artystyczne. Starosta Józef Reszke wręczył upominek i przypomniał, że Rada Powiatu przyznała Fucusowi tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wejherowskiego”. Burmistrz Redy, Krzysztof Krzemiński przekazał gratulacje i bukiet kwiatów.   
Podczas występu zespół zaprezentował zarówno znane jak i najnowsze utwory, a widzowie mogli się przekonać, że Fucus zasłużył na wszystkie nagrody i wyrazy uznania, podobnie jak na wcześniej zdobyte laury.
Widzowie nie tylko słuchali, ale też śpiewali z sympatycznymi muzykami. Oklaskom nie było końca, nie obyło się też bez bisów i – w ramach dodatkowych atrakcji – bez perkusisty zawieszonego na platformie nad sceną! Gra świateł „podkręciła” nastrój. Dzięki możliwościom technicznym Filharmonii Kaszubskiej można słuchać i oglądać prezentacje w wyjątkowej oprawie.
Anna Kuczmarska

Skład grupy

Anna Szalk – skrzypce, wokal
Patrycja Szadkowska – flety, wokal
Rafał Rompca – gitara, wokal
Zbigniew Wójcik – gitara basowa
Marcin Ciesielski – perkusja
Leszek Bolibok – Skrzypce. Podczas koncertu towarzyszył im Piotr Daszkiewicz – instrumenty klawiszowe

Płyty, koncerty, nagrody

W 2006 r. ukazała się pierwsza płyta zespołu„Świat się kręci”, którą ogłoszono płytą tygodnia w Radiu Kaszebë.  W 2008 r. zespół wziął udział w projekcie „Młodi dlo Gduńska”. Latem 2009 r. zespół wydał płytę:  „Wanodzi kól mórza”, która łączyła twórczość kaszubską z muzycznymi fascynacjami z  Zielonej Wyspy.
Dwukrotnie Fucus koncertował w Radiu Gdańsk.
W 2010 r. na Festiwalu Kopyść w Białymstoku Fucus zajął 2 miejsce. Tak samo było w Mikołajkach i na Charzykowskim Festiwalu. Na I Kaszubskim Festiwalu Teledysków w Kościerzynie teledysk „Na Piwo” przyniósł nagrodę Grand Prix. Zespół dostał też nominację na „Shanties 2011” w Krakowie.
Każdego roku  Fucus gra ok. 50 koncertów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.