Informatyka usprawni leczenie i pomoc
Tradycyjna metoda wykonywania badań radiologicznych odeszła do lamusa. Zdjęcia rtg, zapisywane cyfrowo, można obejrzeć na ekranie monitora, a pacjenci otrzymują je na płycie. To jeden z widocznych efektów zmian w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Inna nowość to stworzenie e-Platformy, dzięki której pacjenci mają dostęp do niezbędnych informacji, a do poradni mogą rejestrować się nie wychodząc z domu.
Szpital zakończył realizację projektu „Poprawa jakości obsługi pacjentów i kontrahentów poprzez stworzenie e-Platformy i ucyfrowienie zakładu diagnostyki obrazowej w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie”. Przedsięwzięcie kosztowało prawie 4 mln zł, ale w 75 procentach zostało dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
– E-Platforma ma ułatwić pacjentom dostęp do naszych usług – tłumaczy Danuta Maksymik, koordynator projektu. – Na nowej stronie internetowej szpitala można znaleźć informacje o dostępnych terminach badań i konsultacji lekarskich, a po zalogowaniu się będzie można m.in. zobaczyć wyniki badań i dowiedzieć się o następnej wizycie w poradni.
Technologia cyfrowa w zakładzie diagnostyki to przede wszystkim usprawnienie pracy i obniżenie kosztów, większa dostępność do wyników badań dla lekarzy oraz możliwość konsultowania wyników z lekarzami z innych ośrodków. To także łatwiejsze archiwizowanie dokumentacji. Obok korzyści dla pacjentów i dla lekarzy, chodzi także o wywiazanie się szpitala z ustawowego obowiązku . Ustawa z 2011 r. zobowiązuje placówki medyczne do prowadzenia dokumentacji elektronicznej.
Jak wyjaśnia D. Maksynik, to jednak dopiero początek procesu, bo system informatyczny w szpitalu będzie nadal rozbudowywany i udoskonalany.
– To nie pierwszy projekt, zrealizowany przy wsparciu ze środków unijnych – przypomina dyrektor szpitala, Andrzej Zieleniewski. – Wcześniej kupiliśmy karetkę reanimacyjną, zmodernizowalismy oddział ratunkowy i kupiliśmy sprzęt kardiologiczny, a także przeprowadziliśmy termomodernizację placówki.
Szpital będzie ubiegał się o kolejne środki z programów unijnych, bo potrzeby są bardzo duże. Najpilniejsze zadanie to modernizacja bloku operacyjnego, której koszt wyniesie ok. 25 mln zł.
Anna Kuczmarska