Informatyka usprawni leczenie i pomoc

Tradycyjna metoda wykonywania badań radiologicznych odeszła do lamusa. Zdjęcia rtg, zapisywane cyfrowo, można obejrzeć na ekranie monitora, a pacjenci otrzymują je na płycie. To jeden z widocznych efektów zmian w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Inna nowość to stworzenie e-Platformy, dzięki której pacjenci mają dostęp do niezbędnych informacji, a do poradni mogą rejestrować się nie wychodząc z domu.

Zdjęcia rentgenowskie nie pojawiają się już na kliszach, ale na ekranie monitora. Dzięki lepszej jakości, widać na nich więcej szczegółów. To ważne zwłaszcza dla opisujących zdjęcia lekarzy.
Zdjęcia rentgenowskie nie pojawiają się już na kliszach, ale na ekranie monitora. Dzięki lepszej jakości, widać na nich więcej szczegółów. To ważne zwłaszcza dla opisujących zdjęcia lekarzy.

Szpital zakończył realizację projektu „Poprawa jakości obsługi pacjentów i kontrahentów poprzez stworzenie e-Platformy i ucyfrowienie zakładu diagnostyki obrazowej w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie”. Przedsięwzięcie kosztowało prawie 4 mln zł, ale w 75 procentach zostało dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
– E-Platforma ma ułatwić pacjentom dostęp do naszych usług – tłumaczy Danuta Maksymik, koordynator projektu. – Na nowej stronie internetowej szpitala można znaleźć informacje o dostępnych terminach badań i konsultacji lekarskich, a po zalogowaniu się będzie można m.in. zobaczyć wyniki badań i dowiedzieć się o następnej wizycie w poradni.
Technologia cyfrowa w zakładzie diagnostyki to przede  wszystkim usprawnienie pracy i obniżenie kosztów, większa dostępność do wyników badań dla lekarzy oraz możliwość konsultowania wyników z lekarzami z innych ośrodków. To także łatwiejsze archiwizowanie dokumentacji. Obok korzyści dla pacjentów i dla lekarzy, chodzi także o wywiazanie się szpitala z ustawowego obowiązku . Ustawa z 2011 r. zobowiązuje placówki medyczne do prowadzenia dokumentacji elektronicznej.

Jak wyjaśnia D. Maksynik, to jednak dopiero początek procesu, bo system informatyczny w szpitalu będzie nadal rozbudowywany i udoskonalany.
– To nie pierwszy projekt, zrealizowany przy wsparciu ze środków unijnych – przypomina dyrektor szpitala, Andrzej Zieleniewski. – Wcześniej kupiliśmy karetkę reanimacyjną, zmodernizowalismy oddział ratunkowy i kupiliśmy sprzęt kardiologiczny, a także  przeprowadziliśmy termomodernizację placówki.
Szpital będzie ubiegał się o kolejne środki z programów unijnych, bo potrzeby są bardzo duże. Najpilniejsze zadanie to modernizacja bloku operacyjnego, której koszt wyniesie ok. 25 mln zł.
Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.