Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

Uroczystą mszą św. oraz Apelem Pamięci przy Bramie Piaśnickiej, uczczono w Wejherowie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia po raz kolejny był Samorząd Powiatu Wejherowskiego.

 

Tegoroczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w cieniu dramatycznych wydarzeń na Ukrainie. Mszę św. w kościele pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie poprzedził występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z powiatowych szkół, który był hołdem dla Żołnierzy Niezłomnych oraz wyrazem wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. Następnie odprawiono nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny pod przewodnictwem ks. infułata Daniela Nowaka.
Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pod Bramę Piaśnicką przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
– Dziś oddajemy hołd polskim żołnierzom, oficerom, działaczom politycznym i tym wszystkim, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal prowadzili walkę o pełną niepodległość Polski. Dzisiejszy dzień to także wyraz naszej pamięci dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, odwagi i niezłomnej patriotycznej postawy – powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Władze Powiatu Wejherowskiego złożyły kwiaty na grobie ostatniego Dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” por. Augustyna Westphala ps. „Echo”.
71 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, władze komunistyczne rozstrzelały przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Na mocy ustawy, od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.