Woda jest bezpieczna, ale…

Od dłuższego czasu w budynku przy ul. Sikorskiego 60 w Wejherowie w sobotę i w niedzielę z kranów leci brudna, żółta, mętna woda, jak z bajora – skarży się jedna z mieszkanek tego domu. – Trzeba spuścić beczkę wody, aby napełnić dzbanek do przefiltrowania, a czasami i to jest niemożliwe.

Wejherowianka interweniowała już w gdyńskiej spółce PEWIK odnośnie jakości wody, która od poniedziałku do piątku  nie budzi większych zastrzeżeń, natomiast w sobotę i niedzielę jest bardzo brudna.
O to, dlaczego tak się dzieje i jak można zaradzić tego rodzaju problemom zapytaliśmy specjalistę z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Gdyni.
– Wiemy o kłopotach z jakością wody w jednym z mieszkań przy ul. Sikorskiego 60 w Wejherowie. Podejrzewamy, że przyczyną może być jakiś problem z instalacją wewnętrzną lub z zasilaniem. Żeby jednak umożliwić nam zajęcie się tą sprawą kompleksowo, powinniśmy otrzymać zgłoszenie od wspólnoty mieszkaniowej, z którą nasza Spółka zawarła umowę, a nie od indywidualnego mieszkańca – wyjaśnia Krzysztof Dobiegała, kierownik Wydziału Sieci Wodociągowej PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. – Wiemy, że w różnych  miejscach w Wejherowie występują obecnie okresowe problemy z jakością wody, co ma związek z trwającą modernizacją stacji uzdatniania wody „Cedron” przy ul. Marynarki Polskiej.
Jak informuje K. Dobiegała, pomimo tego, że woda w wejherowskich kranach ma czasem brudne zabarwienie, z pewnością jest bezpieczna. Potwierdzają to badania jakości wody przeprowadzane zarówno przez przedsiębiorstwo jak i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. PEWIK GDYNIA podejmuje wszelkie możliwe doraźne działania w celu poprawy stanu jakości wody. Jednak zdecydowana zmiana na lepsze nastąpi dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku, po zakończeniu kompleksowej modernizacji stacji uzdatniania wody. Wtedy z kranów popłynie wysokiej jakości, smaczna, krystalicznie czysta woda.
– Zakończenie modernizacji stacji zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2014 roku, jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Po tym terminie wejherowianie będą już mieli uzdatnioną wodę o doskonałym smaku, zapachu, kolorze i odpowiednich parametrach – mówi kierownik sieci wodociągowej.
Dlaczego zdarza się, tak jak na ul. Sikorskiego, że woda najgorzej wygląda w weekendy?
– Ponieważ wtedy jest zdecydowanie większy pobór wody niż w inne dni tygodnia – odpowiada Krzysztof Dobiegała. – Woda szybciej przepływa przez instalacje, co powoduje odrywanie się osadów znajdujących się w rurociągach a w konsekwencji dochodzi do wtórnego zanieczyszczenie wody. Powtarzam jednak, że pomimo gorszego wyglądu ta woda jest bezpieczna dla zdrowia i spełnia wymagania sanitarne.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.