Uchodźcy i akcje pomocy w gminach

Różnego rodzaju pomoc dla Ukraińców udzielają też samorządy, organizacje i mieszkańcy gmin powiatu wejherowskiego. Niemal w każdej gminie udostępniono numery rachunków, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych z powodu wojny, a w gminnych ośrodkach kultury lub gminnych ośrodkach pomocy społecznej prowadzone są zbiórki darów. Mieszkańcy gmin i instytucje udzielają schronienia uchodźcom.

 

Na terenie gminy Luzino przebywa około 160 gości z Ukrainy , którzy mieszkają na terenie Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce oraz w prywatnych domach. Sztab zarządzania kryzysowego powołany przez Urząd Gminy w Luzinie prosi o przekazywanie darów tylko z listy, opublikowanej na stronie internetowej Urzędu. Tam również zarówno mieszkańcy gminy, jak i Ukraińcy mogą znaleźć wszelkie potrzebne informacje.
Zbiórka pieniędzy oraz darów rzeczowych prowadzona jest również w Gminie Łęczyce. Dla uchodźców przygotowano m.in. świetlicę w Kisewie.
W Gminie Szemud, obok podobnych akcji, zorganizowano koncert charytatywny pt. „Artyści Gminy Szemud dla Ukrainy”. Podczas tego wydarzenia 13 marca w Kielnie zbierano fundusze dla osób, które zmuszone były zostawić cały swój dotychczasowy świat i znalazły schronienie w tej gminie.
Od 28 lutego Gmina Wejherowo uruchomiła specjalny adres e-mail w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali z terenu objętego wojną: dlaukrainy@ugwejherowo.pl. Dzięki temu zbierane są informacje od obiektów hotelarskich oraz od mieszkańców, którzy mogą przyjąć lub już przyjęli uchodźców pod swój dach, w celu koordynacji i wspierania akcji pomocy. Zbierane są też informacje od przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną, którzy są w stanie zapewnić wyżywienie uchodźcom oraz wielu innych osób które mogą pomóc (farmaceutów, psychologów, psychoterapeutów, itp.).
Wójt Gminy Gniewino zgłosił 200 miejsc zakwaterowania w Hotelu Mistral Sport, do którego są kierowani uchodźcy z punktów recepcyjnych. Przed tygodniem w Hotelu przebywało 60 uchodźców, a w całej Gminie było ponad 100 obywateli ukraińskich. W GOPS, w remizach, domach sołeckich, szkołach trwają zbiórki pomocy rzeczowej. W minioną sobotę z Gniewina wyruszył konwój z pomocą dla zaprzyjaźnionego miasta Kołomyja. Dary, w tym m.in. 100 materacy, 50 łóżek rozkładanych, 100 śpiworów, 200 skarpet wełnianych, 100 apteczek pierwszej pomocy, kaszki, obiadki i desery dla dzieci przekazano na granicy Charytatywnej Fundacji „Pokuttia” z Kołomyji.
Akcje zbiórki darów oraz środków finansowych prowadzą również Gmina Choczewo i Gmina Linia, których mieszkańcy są zaangażowani w pomoc dla uciekających przed wojną Ukraińców. Tam również założono specjalne konta bankowe, na których zbierane sa pieniądze. Prowadzona jest ewidencja miejsc noclegowych oraz pracodawćów, którzy mogą zatrudnić obywateli Ukrainy.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronach internetowych gmin oraz w urzędach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.