Pamięć i tożsamość

30 października, w 125. rocznicę urodzin Sługi Bożego, Księdza prałata Edmunda Roszczynialskiego, proboszcza parafii p.w Trójcy Świętej i dziekana dekanatu wejherowskiego, Grupa wsparcia „Żyj godnie” oraz Katolickie Stowarzyszenie Obrony Wartości Chrześcijańskich „Błękitni” spotkali się na starym cmentarzu w Wejherowie.

Przed świętem Wszystkich Świętych przy grobie ks. Edmunda Roszczynialskiego wspominano księdza prałata, który urodził się 125 lat temu.               Fot. Jacek Drewa
Przed świętem Wszystkich Świętych przy grobie ks. Edmunda Roszczynialskiego wspominano księdza prałata, który urodził się 125 lat temu. Fot. Jacek Drewa

Zebrani zapalili znicze, złożyli kwiaty i odmówili modlitwę za zmarłych oraz odśpiewali pieśni religijno-patriotyczne. Wysłuchano również prelekcji na temat życia i bohaterskiej śmierci kapłana. Edmund Mehring, podzielił się z zebranymi wiedzą historyczną, opisując szczegóły z ostatnich chwil życia duchownego oraz okoliczności odnalezienia pierwotnego miejsca pochówku.
Zadowolenia ze spotkania nie kryła Jolanta Węsierska, założycielka Grupy wsparcia „Żyj Godnie”, podkreślając jak ważna jest pamięć o zmarłych.
– Cieszę się, że zebraliśmy się tutaj tak licznie – stwierdził Jacek Drewa, inicjator spotkania. – Życie i śmierć księdza prałata Edmunda Roszczynialskiego to wspaniała, lecz bolesna lekcja męstwa i odwagi oraz patriotyzmu, także wymiarze lokalnym – kaszubskim, wejherowskim.
– W imieniu KSOWCh „Błękitni” dziękujemy, za zaproszenie do spotkania przy grobie ks. Roszczynialskiego – powiedział Zygmunt Hazuka, prezes stowarzyszenia. – Ksiądz Roszczynialski do końca swoich dni bronił wartości, które są nam bardzo bliskie, chrześcijańskie. Był patriotą i za obronę tych wartości poniósł śmierć.

JD.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.