Najstraszy klub na Pomorzu ma 100 lat

Jubileusz Wejherowskiego Klubu Sportowego „Gryf”

Najstarszy klub sportowy na Pomorzu, czyli Wejherowski Klub Sportowy „Gryf” świętował jubileusz 100-lecia działalności. Podczas Gali w Filharmonii Kaszubskiej spotkało się kilka pokoleń sportowców, działaczy, sympatyków oraz osób związanych z klubem.

 

Historia i dorobek klubu zostały zaprezentowane w formie filmu przygotowanego przez Marcina Milewskiego. Do sukcesów z pewnością należy wywalczony finał Pucharu Polski w 2011 roku, zakończony meczem z Legią Warszawa. Gryf uległ Legii na swoim stadionie 0:3 i zremisował w stolicy 1:1.
Z okazji wspaniałego jubileuszu prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wspólnie z zastępcą Arkadiuszem Kraszkiewiczem przekazali Zarządowi Klubu symboliczny czek o wartości 100 tys. zł.
– 100-letnia historia Gryfa, to prawie trzecia część historii miasta oraz piękna część historii wejherowskiego sportu, w której Klub odnosił liczne sukcesy sportowe. Na ten jubileusz nakłada się również 90. rocznica wybudowania stadionu na Wzgórzu Wolności. To miejsce przez wiele lat integrowało i integruje miejscową społeczność, przysparzając mieszkańcom wiele emocji i przeżyć – powiedział prezydent Krzysztof Hildebrandt, podkreślając, że jest dumny z tego, co Gryf osiągnął.
Starosta wejherowski Gabriela Lisius również odniosła się do historii klubu, który znalazł trwałe miejsce w sercach wielu pokoleń mieszkańców regionu. – Życzę wielu osiągnięć sportowych, pasji oraz nieustającej motywacji do zdobywania jak najlepszych wyników. Niech kolejne lata obfitują w sukcesy, talenty sportowe oraz wiernych kibiców – powiedziała Gabriela Lisius.
Za wieloletni wkład pracy i sukcesy klubu prezydent Krzysztof Hildebrandt wyróżnił byłego piłkarza, a obecnie Honorowego Prezesa Klubu Rafała Szlasa Statuetką Jakuba Wejhera.
Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa zostali uhonorowani: brązowy medalista olimpijski w boksie Hubert Skrzypczak, wielokrotny mistrz Polski w tenisie Lech Bieńkowski, lekkoatleta Jan Białk, a także działacze: Rafał Szlas, Piotr Ruszewski – prezes klubu, Wojciech Bork – trener, Dariusz Mikołajczak – wiceprezes klubu oraz gospodarz obiektu od 40 lat – Zbigniew Hallmann.
W podziękowaniu za wspieranie klubu prezes WKS „Gryf” Piotr Ruszewski wyróżnił prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta i Radę Miasta Wejherowa Medalem 100-lecia WKS Gryf.
Zarząd Klubu uhonorował pamiątkowymi podziękowaniami wielu zasłużonych sportowców, nie zapomniano o sponsorach oraz osobach wspierających klub.
Z okazji 100-lecia WKS „Gryf” ukazał się album pt. „100 lat 1921-2021. Najstarszy Klub na Pomorzu”, wydany przez klub przy wsparciu władz miasta i powiatu.

 

Historia wejherowskiego klubu oparta jest na tradycjach założonego w 1921 r. z inicjatywy Bronisława Lorenca, braci Jagodzińskich i Leona Prusińskiego towarzystwa gimnastycznego „Sokół” Gniazdo Wejherowo, a potem „Siły” i właściwego przodka obecnego WKS – klubu „Kaszubia”, przed wojną grającego w klasie „A”. Klub sportowy pod nazwą „Gryf” pojawił się w kwietniu 1945 roku jako spadkobierca klubów dwudziestolecia międzywojennego, wchłaniając szybko jednosekcyjne kluby „Wejherowianka” i „Czytelnik”. W „Gryfie” w drugiej połowie lat 90-tych funkcjonowało kilkanaście sekcji sportowych.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.