Miejska Biblioteka ma już 75 lat

Nowoczesna profesjonalna placówka, tętniąca życiem

Jubileusz 75-lecia działalności świętowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie. Podczas uroczystości w Filharmonii Kaszubskiej prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt uhonorował dyrektor biblioteki Ewelinę Magdziarczyk-Plebanek Statuetką Jakuba Wejhera. Zarówno pani dyrektor, jak i wszyscy byli i obecni pracownicy wejherowskiej biblioteki usłyszeli wiele ciepłych słów podziękowania, gratulacji i życzeń dalszych sukcesów.

 

– Miejska Biblioteka Publiczna jest nowoczesną i profesjonalną placówką XXI wieku, w której przeplatają się różne kierunki działalności bibliotecznej, literackiej i artystycznej – powiedział prezydent Krzysztof Hildebrandt. – Jej ranga i bogaty potencjał cieszą się uznaniem czytelników oraz instytucji kultury w regionie.
Prezydent podkreślił, że biblioteka to wiele atrakcyjnych przedsięwzięć kierowanych do mieszkańców takich jak spotkania, wystawy, kluby czytelnicze i dyskusyjne, letnia biblioteka w parku, akcje charytatywne czy spektakle. Przypomniał również, że biblioteka podjęła wyzwanie komputeryzacji uruchamiając katalogi on-linie, tworząc Wejherowską Bibliotekę Cyfrową, czy mobilne gry terenowe. Tym samym połączyła elementy biblioteki tradycyjnej i elektronicznej.
Prezydent życzył pracownikom biblioteki, żeby ich placówka była postrzegana nie tylko jako źródło wiedzy, ale też miejsce szczęśliwego przebywania.
Dziękując pracownikom biblioteki za wkład pracy i promowanie czytelnictwa, kreowanie przestrzeni kulturalnej miasta, tworzenie nowoczesnego oblicza biblioteki, zaspokajanie potrzeb intelektualnych i artystycznych mieszkańców oraz szerzenie kultury słowa w mieście prezydent Krzysztof Hildebrandt wręczył dyrektor Ewelinie Magdziarczyk-Plebanek Statuetkę Jakuba Wejhera. Następnie wraz z zastępcą prezydenta Arkadiuszem Kraszkiewiczem wręczył podziękowania za sumienną i pełną zaangażowania pracę kilkunastu pracownikom biblioteki.
– 75 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Majkowskiego w Wejherowie, to istotna część historii naszego miasta. Ci, którzy odwiedzali nas jako dzieci, przyprowadzają dziś swoje dzieci i wnuki. To wielka radość, ale i odpowiedzialność. To dla mnie zaszczyt móc kierować instytucją z tak ogromną tradycją. Cieszę się, że łącząc się z nowoczesnością udało nam się zapracować na zaufanie naszych czytelników, dla których staliśmy się trzecim miejscem po domu rodzinnym, pracy i szkole, gdzie warto spędzić wolny czas – powiedziała dyrektor biblioteki E. Magdziarczyk-Plebanek. Podkreśliła również, że na wizerunek placówki zapracowały pokolenia wspaniałych ludzi, ambitnych dyrektorów i kreatywnych pracowników.
– Tak jak nieczytana książka może zostać tylko zbiorem zapisanych kart, tak nie odwiedzana biblioteka może być tylko budynkiem wypełnionym regałami. Dziękujemy, że jesteście z nami od 75 lat – dodała dyrektor placówki.
W uroczystości wzięli udział m.in: przewodniczący Rady Miasta Jacek Gafka i radni miejscy – Dorota Chodubska, Justyna Ostrowska, Leszek Szczypior, Rafał Szlas, Bartłomiej Frey i Tomir Ponka, sekretarz miasta Bogusław Suwara. Obecny był wicestarosta wejherowski Jacek Thiel, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Genowefa Słowi i Bogdan Tokłowicz, dyrektor WCK Jolanta Rożyńska, dyrektor Muzeum PiMK-P Tomasz Fopke, dyrektor PSM I stopnia Dorota Muża-Szlas. Nie zabrakło przedstawicieli Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz zaprzyjaźnionych bibliotek, dyrektorów wejherowskich szkół, a także przedstawiciele środowisk społecznych, twórczych i artystycznych.
W trakcie obchodów ogłoszono wyniki konkursów na tekst piosnki o Wejherowie oraz XVI edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”, o których piszemy na sąsiedniej stronie.
Zaprezentowano również książkę pt. „Wejherowo Czyta 75 lat” Henryka Połchowskiego, obrazującą historię i działalność placówki. O tym wydawnictwie pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Pulsu”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.