Mobilne płuca badają czystość powietrza

Instalacja pracuje na rynku w Wejherowie, a wkrótce trafi do innych miejscowości

Dzięki wspólnej inicjatywie Wejherowskiego Alarmu Smogowego i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie powstały mobilne, sztuczne płuca. To pierwsze tego typu urządzenie na Pomorzu, które pozwoli zobaczyć, jakiej jakości powietrze wnika do naszych płuc.

 

Instalacja rozpoczęła swoją trasę po powiecie 5 listopada, a pierwszym przystankiem jest Plac Jakuba Wejhera w Wejherowie. Mobilne Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który w sposób ciągły wskazuje pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10.
– Kwestia poprawy jakości powietrza to sprawa priorytetowa, to nasza wspólna odpowiedzialność za klimat – mówi wicestarosta wejherowski Jacek Thiel. – Tym bardziej cieszy mnie to, że w akcję aktywnie włączyła się młodzież z naszej powiatowej szkoły.
W uruchomieniu instalacji uczestniczyli m.in. wicestarosta Jacek Thiel, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Leszek Szczypior, radny miejski Piotr Bochiński, ks. prałat Tadeusz Reszka oraz uczniowie i pedagodzy PZS nr 4 w Wejherowie.
Instalacja będzie pracować w Wejherowie jeszcze kilka dni. Później zostanie ustawiona w innych miejscowościach naszego powiatu. Dzięki miernikowi można na bieżąco odczytywać rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2,5 i PM 10. Wskazania te będzie można śledzić również na stronie internetowej: www.wejherowskialarmsmogowy.pl.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.