Gigantyczny prawdziwek

W lasach po deszczu nastąpił wysyp rydzów, podgrzybków, nie brakuje też prawdziwków. Niesamowitego olbrzyma udało się „upolować” Marcinowi Lewińskiemu z Wejherowa. Grzyb ważył dokładnie 1,66 kg.

Gigantyczny prawdziwek został znaleziony w lesie w Nowym Dworze Wejherowskim. Szczęśliwy znalazca nie mógł uwierzyć własnym oczom. Prawdziwek olbrzym ważył dokładnie 1,66 kg. Rozmiar kapelusza to prawie… 40 cm.
Wysokość nie jest może imponująca – 25 cm, za to (co chyba najważniejsze) grzyb jest zdrowy!
Prawdziwka znalezionego przez Marcina Lewińskiego podziwiała cała jego rodzina, a także sąsiedzi z ulicy Harcerskiej w Wejherowie. Teraz borowik został ususzony i z pewnością powstanie z niego wiele garnków zupy.
Mikolodzy mówią, że grzybów o takich rozmiarach nie znajduje się codziennie. Takie olbrzymy się zdarzają, jeżeli borowik ma dobre warunki do wzrostu grzybni i nikt go wcześniej nie zerwie. Sytuacja jest najlepsza, gdy w pobliżu są drzewa, z którymi grzyb może żyć w symbiozie. Poza tym ostatnio była sprzyjająca pogoda, najpierw długo było bardzo ciepło, teraz jest wilgoć. To idealne warunki dla grzybów.
Na zdjęciu: Marcin Lewiński ze swoim borowikiem olbrzymem.
Ryszard Wenta

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.