Wstydliwe Dni Powiatu

Za nami IX Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego, które odbyły się w ostatni weekend września.  Impreza potrzebna i ważna, której celem jest prezentacja twórczości i aktywności w szeroko pojętej sferze kultury w naszym powiecie. Niestety, znaczącym cieniem na tym wydarzeniu kładzie się polityka.
Imprezy w ramach Dni Kultury miały miejsce w wielu miejscowościach powiatu, w różnych obiektach. Każdego dnia imprezy odbywały się m.in. w Wejherowie, ale myliłby się ktoś, kto sądzi, że powiatowa kultura zawitała do Wejherowskiego Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej. Niestety, ominęła ten największy, najbardziej prężny ośrodek kultury w powiecie i nie tylko. Mimo, że w Filharmonii goszczą gwiazdy polskiej kultury ściągające tłumy widzów, a setki dzieci, młodzieży, jak również dorosłych angażuje się w różne formy  aktywności i rozwoju kulturalnego. To nic nie znaczy wobec polityki władz naszego powiatu.
Głównym organizatorem Dni Kultury był samorząd powiatu wejherowskiego na czele ze  starostą powiatu wejherowskiego Józefem Reszke, szefem miejscowej Platformy Obywatelskiej. Jak wiadomo, wejherowska PO zwalczała powstanie nowego WCK – Filharmonii Kaszubskiej i zohydzała to przedsięwzięcie mieszkańcom, traktując to jako element walki z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem.
Frekwencja w Filharmonii pokazuje, że te działania były bezskuteczne i PO poniosła porażkę. Jednak kompleksy i uprzedzenia ze strony Platformy pozostały, gdyż kompletny brak zainteresowania organizatorów udziałem WCK w IX Dniach Kultury Powiatu Wejherowskiego nie jest moim zdaniem przypadkowy.
Filharmonia nie została zaproszona do udziału, nie mogła więc pokazać niemałego dorobku mieszkańców Wejherowa, skupionych wokół WCK. Organizatorzy nie chcieli wykorzystać potencjału tej placówki do promocji kultury w powiecie. Zdaje się, że działaczom PO (niestety tym co podejmują decyzje) przyświeca zasada: nie pokazywać Filharmonii, nie przyznać, że jest potrzebna, a powiatowa noga tam nie stanie, przynajmniej  tak długo, jak rządzić będzie Platforma. Nie i koniec! A czy to dobre czy złe dla mieszkańców i kultury, to nie ma znaczenia. Komentarz jest krótki i dosadny: to niepoważne, małostkowe i żenujące zachowanie władz powiatu ze szkodą dla mieszkańców. Wstyd, panie Starosto!
Dr Puls

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.