Pieniądze dla Wejherowa

Ponad 24 mln zł na inwestycje drogowe

Miasto Wejherowo pozyskało dofinansowanie w wysokości 24 milionów 130 tysięcy złotych na budowę nowego odcinka ulicy Karnowskiego, która połączy rondo na ul. Przemysłowej ze skrzyżowaniem na drodze krajowej nr 6 (obok Urzędu Pracy) oraz przebudowę ul. Budowlanych wraz z wykonaniem odcinka do nowobudowanej ul. Karnowskiego.

 

Część północno-zachodniego połączenia drogowego Wejherowa.   Czarna linia to istniejące drogi, wybudowane lub przebudowane w ostatnich latach.  Niebieska linia to obecnie realizowana inwestycja.   Czerwona oznacza planowane połączenie, na które miasto otrzymało dofinansowanie.  Zdjęcia i grafika:   Urząd Miejski
Część północno-zachodniego połączenia drogowego Wejherowa.
Czarna linia to istniejące drogi, wybudowane lub przebudowane w ostatnich latach.
Niebieska linia to obecnie realizowana inwestycja.
Czerwona oznacza planowane połączenie, na które miasto otrzymało dofinansowanie.
Zdjęcia i grafika:
Urząd Miejski

Władze Wejherowa uzyskały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt odebrał promesę na taką kwotę z rąk wiceministra infrastruktury Marcina Horały i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. 24 mln 130 tys. zł stanowi 95 procent planowanych kosztów.
Planowana inwestycja na ul. Karnowskiego i Budowlanych jest bardzo ważna dla mieszkańców.
– Inwestycja ta jest powiązana z budowaną właśnie Trasą Kaszubską, która spowoduje napływ większej liczby samochodów do Wejherowa z tamtego kierunku. Budowa Trasy wymaga rozbudowy sieci dróg i zjazdów, zwłaszcza od Węzła Szemud w kierunku Wejherowa i przez Wejherowo – wyjaśnił Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Dlatego, aby uchronić mieszkańców przed całkowitym zakorkowaniem, musimy wykonać swoje rozwiązania komunikacyjne, w tym budowę ul. Karnowskiego oraz przebudowę ul. Budowlanych. Inwestycja stanowi domknięcie Północno-Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa w zachodniej części miasta, które konsekwentnie powstaje etapami od kilku lat.
Rozpoczęcie tej strategicznej dla miasta inwestycji planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku, a zakończenie pod koniec 2025 r. Powstaną m.in. jezdnie o nawierzchni bitumicznej o łącznej dł. 1,28 km, rondo, chodniki, ścieżka rowerowa, zatoki postojowe i miejsca postojowe, kanalizacja deszczowa, kanał technologiczny oraz elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, oznakowanie poziome i pionowe, sygnalizacja świetlna, oświetlenie. Przewidywana wartość inwestycji to 25 mln 400 tys. zł.
– Budowa tych połączeń poprawi warunki działania zakładów pracy w dzielnicy Przemysłowa, ułatwi dostęp do terenów inwestycyjnych w północno-zachodniej części miasta i zachęci przyszłych inwestorów do rozwoju biznesu na tych terenach. W tej sprawie przeprowadziliśmy konsultacje z przedsiębiorcami – powiedziała Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta. – Inwestycja to także poprawa jakości życia mieszkańców, dowozu dzieci do szkół oraz dojazdu do obiektów publicznych jak np. Powiatowego Zespołu Szkół nr 3.

 

Władze miasta wnioskowały również o 45,6 mln zł na budowę Węzła Śmiechowo (Zryw), gdyż można było złożyć dwa wnioski – o wartości do 30 mln (Karnowskiego-Budowlanych) i ponad 30 mln zł (Zryw). Na Zryw pieniądze nie zostały przez Rząd przyznane, ale zabiegi o jego dofinansowanie trwają.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.