Wejherowo jest najważniejsze

Z Jackiem Gafką, przewodniczącym Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Wejherowa rozmawia Anna Kuczmarska.

 

– Panie Przewodniczący, właśnie kończy się trzeci rok pracy samorządowej w bieżącej kadencji. Jaki to był czas dla Wejherowa?
– Ostatnie trzy lata współpracy koalicyjnych Klubów Radnych Wolę Wejherowo i Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta, przy systematycznej współpracy z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem, to czas dalszego zrównoważonego rozwoju Wejherowa. Nie traciliśmy czasu na jałowe kłótnie i bezowocne przepychanki. Dzięki wysiłkom prezydenta, umożliwiającym pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz wsparciu znacznej większości radnych w tym bardzo trudnym czasie dla samorządów, udało się nie tylko zabezpieczyć właściwe funkcjonowanie naszego miasta, ale także całkiem pokaźną kwotę wygospodarować na inwestycje miejskie. Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie Wejherowa bez węzła integracyjnego „Kwiatowa”, wyremontowanych ulic, nowego parkingu przy szpitalu, inwestycji związanych z rewitalizacją śródmieścia, parku Cedron – ciekawej przestrzeni w centrum miasta, wielu inwestycji z budżetu obywatelskiego czy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 na Śmiechowie.
Wsłuchujemy się na bieżąco w głos i potrzeby mieszkańców i staramy się utrzymywać z nimi ścisły kontakt, co jest również obowiązkiem radnych.
– Jakich inwestycji i działań możemy spodziewać się w efekcie Państwa współpracy do końca bieżącej kadencji?
– Przy obecnej i prognozowanej w najbliższej przyszłości kondycji finansowej samorządów w Polsce największą bolączką jest spadek dochodów, które pozwalałyby na szerszą realizację przedsięwzięć i znaczny wzrost kosztów niezależnych od nas jak np. oświaty. Na pewno kontynuowane będą rozpoczęte zadania – te większe, jak „Wodne Ogrody”, które były wskazywane przez mieszkańców w badaniach społecznych przed rewitalizacją, jak również pozostałe działania rewitalizacyjne. Ich efekty widoczne będą gołym okiem już niedługo np. w Parku Kaszubskim, na ul. Kopernika i w okolicy. Ponadto mieszańcy skorzystają m.in. na realizowanych ze środków zewnętrznych połączeniach drogowych: w zachodniej części miasta od ul. Strzeleckiej do ul. Sobieckiego oraz w północnej części Śmiechowa – ul. Necla i Gryfa Pomorskiego.
Nie zapomnimy o mniejszych działaniach, jak kontynuacja budżetu obywatelskiego, remonty i utwardzanie ulic czy też bieżących zadaniach – m.in. wsparciu dla organizacji i stowarzyszeń prężnie działających w naszym mieście. W klimacie współpracy w Radzie Miasta podejmowanie decyzji jest bardziej skuteczne i efektywne, zwłaszcza gdy zdajemy sobie sprawę, że jeszcze sporo pracy przed nami, a czasy coraz trudniejsze.
– A jak skomentowałby Pan sytuację polityczną?
– Cieszy mnie fakt współpracy radnych Platformy Obywatelskiej z ugrupowaniem Prezydenta Miasta, ponieważ z tego wynikają dla mieszkańców wymierne korzyści, które wymieniłem. To są konkrety. Dlatego uważam, że kwestie typowo polityczne powinny od samorządu trzymać się jak najdalej. One powodowały, że kilka czy kilkanaście lat wcześniej tej współpracy brakowało.
Dzisiaj widać gołym okiem efekty naszych wspólnej pracy w coraz piękniejszym mieście. Jestem od wielu lat związany w Platformą Obywatelską, ale nie interesują mnie partyjne rozgrywki, a rzeczywista praca i współpraca na rzecz naszego miasta. To Wejherowo jest najważniejsze!

– Dziękuję za rozmowę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.