Picasso w Luzinie

Niezwykła wystawa w GOK do 12 listopada

Grafiki z oryginalnych matryc jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Pablo Picasso, sygnowane jego autografem, można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie.

 

W 1937 r. jeden z paryskich marszandów Ambroise Vollard zamówił u Picassa tekę grafik – akwafort. Powstało 5 zestawów zatytułowanych „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki. Technika linorytu reprezentowana jest przez prace wykonane w latach 60., nawiązujące do motywów bachanalii czy korridy. Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty z 1969 roku, poświęcone tematyce erotycznej. Frywolne, nieco żartobliwe, są kwintesencją natury artysty.
W 1959 roku Picasso wykonał grafiki z okazji 80-lecia wieży Eiffla. Na wystawie eksponowane są odbitki oryginalnych matryc z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe. Ozdobą wystawy są wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Kolejny cykl graficzny Wojna i Pokój z 1954 roku jest reprezentowany w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.
Komisarzem wystawy jest Grażyna Malak, a sponsorem – przewodniczący Rady Programowej przy dyrektorze GOK Luzino, Tomasz Kafel.
Ekspozycję w sali głównej GOK w Luzinie można oglądać do 12 listopada br.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.