Odszedł Henryk Kanczkowski

Pożegnania

16 października br. zmarł Henryk Kanczkowski (1939-2021) – wieloletni radny Miasta Wejherowa, działacz społeczny, którego hasłem było: „Najważniejsi są mieszkańcy”.

 

Henryk Kanczkowski był radnym od 1994 r., a w Radzie Miasta Wejherowa sprawował wiele funkcji, m.in. przez ostatnie 23 lata kierował Komisją Rady Miasta zajmującą się inwestycjami, sprawami komunalnymi i ochroną środowiska. W latach 1994-1998 był również Członkiem Zarządu Miasta Wejherowa. Pracując na rzecz mieszkańców kierował się dobrem, poczuciem estetyki, ładu i porządku. Popierał wszelkie inicjatywy, które mogły poprawić jakość życia mieszkańców i wizerunek naszego miasta. Otwarty na drugiego człowieka, nigdy nie odmówił pomocy. Był także wrażliwy na krzywdę zwierząt. Działał na rzecz poprawy losu bezdomnych zwierząt.
Absolwent Politechniki Gdańskiej, specjalista radiokomunikacji. Był pionierem telewizji lokalnej w Wejherowie, w 1991 r. zorganizował w Wejherowie system pierwszej Telewizji Kablowej. Kolejnym krokiem było uruchomienie pierwszego w naszym mieście telewizyjnego programu lokalnego.
Henryk Kanczkowski przez wiele lat swojego zawodowego życia poświecił młodzieży, prowadząc kształcenie praktyczne w swoim zakładzie radiowo-telewizyjnym. Wielokrotnie podkreślał, że inwestycja w młodzież to gwarancja rozwoju miasta.
Rodowity wejherowianin. Znany z zaangażowania w sprawy Kaszub i Pomorza, a także krzewienie kultury kaszubskiej. Aktywnie działał w wejherowskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a w latach 2010-2016 był prezesem tej organizacji.
Jego działalność na rzecz kultury, Kaszub i Pomorza została wielokrotnie doceniona i nagrodzona. Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt nagrodził go Medalem Miasta Wejherowa, Medalem Róży i Statuetką Jakuba Wejhera.
Henryk Kanczkowski był znany z elegancji, optymizmu i poczucia humoru. Nawet podczas choroby nie poddawał się i dzielnie walczył do końca.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.