Zabawa i edukacja

KLIMATycznie w Wejherowie

Przez cały wrzesień odbywało się wiele ciekawych i inspirujących wydarzeń w ramach cyklu „KLIMATycznie w Wejherowie”. Mieszkańcy miasta brali udział w akcjach, warsztatach i prelekcjach związanych z ochroną klimatu. Działania w Wejherowie były elementem akcji ekologicznych prowadzonych w całej metropolii nad Zatoką Gdańską w ramach Dni Solidarności Klimatycznej.

 

O akcji „KLIMATycznie w Wejherowie” pisaliśmy szerzej w poprzednich wydaniach „Pulsu”. Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Wejherowie zorganizował wspólnie ze szkołami podstawowymi, przedszkolami, Działem Edukacji Przyrodniczej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Nadleśnictwem Wejherowo, Wejherowskim Centrum Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, Zakładem Usług Komunalnych sp. z o. o., Strażą Miejską i Miejskim Zakładem Komunikacji sp. z o. o. szereg atrakcji, których celem było zachęcenie mieszkańców do zwrócenia uwagi na ochronę środowiska i zmian nawyków, aby ochronić klimat.
W punkcie PSZOK na terenie ZUK zorganizowano np. zbiórkę pustych doniczek ogrodowych z tworzyw sztucznych po sadzonkach. Zebrano 5989 sztuk pojemników, co daje łącznie 162 kg! WZNK przygotował specjalny stojak na cmentarzu komunalnym przy ul. Roszczynialskiego, na którym można odstawić znicz do ponownego wykorzystania.
Wśród wielu wydarzeń były m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci w Parku Miejskim o tym, jak bezpiecznie dokarmiać ptaki oraz jak tworzyć „JEŻOSTREFY” (zdjęcie powyżej). Nadleśnictwo Wejherowo zaprosiło na spacery z leśnikami, a Miejska Biblioteka przygotowała zajęcia „EkoPaki czyli zabawy empiryczne z materiałów recyklingowych” oraz projekt „Rok w Przyrodzie”. W Filharmonii Kaszubskiej najmłodsi brali udział w konkursie plastycznym dot. zrównoważonego transportu i zajęciach artystycznych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Straż Miejska prowadziła w szkołach prelekcje dotyczące ekologii i ochrony środowiska naturalnego
Co ważne, wspólnie sprzątaliśmy Wejherowo podczas akcji „Sprzątania Świata”. Ponad 4 tysiące wejherowian – dzieci, młodzieży i dorosłych wolontariuszy porządkowało teren w różnych częściach miasta. Akcję, zorganizował Urząd Miejski, który zapewnił uczestnikom worki na śmieci i rękawice ochronne, a Zakład Usług Komunalnych zajął się odbiorem i zagospodarowaniem zebranych odpadów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.