40 lat miejskiej komunikacji

Od „ogórka” do autobusów elektrycznych

Pierwszą linię autobusową w Wejherowie uruchomiono 7 września 1981 roku. Tego dnia na linię nr 2 – od szpitala przez Dworzec PKP na os. Kaszubskie – wyjechał 12-metrowy Jelcz, zwany „ogórkiem”. Z tego wynika, że dokładnie miesiąc temu wejherowska komunikacja miejska świętowała 40-lecie funkcjonowania.

 

Powyżej:  Historyczny dzień 7 września 1981 roku. Pierwszy autobus tzw. ogórek wyjeżdża na trasę.
Powyżej: Historyczny dzień 7 września 1981 roku. Pierwszy autobus tzw. ogórek wyjeżdża na trasę.

– Pojazdy zwane „ogórkami” były używane nie tylko w miejskiej, ale i w międzymiastowej komunikacji. Te autobusy bardzo hałasowały, kopciły i często się psuły – mówi Czesław Kordel, prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółka z o.o. w Wejherowie. – Przebieg pomiędzy naprawami wynosił około 80-100 tys. km. Zamontowany był w nim silnik diesla, więc w tamtym czasie o żadnej normie emisji zanieczyszczeń powietrza nie było mowy. Chodziło tylko o to, aby autobus odpalił, ruszył i wyjechał na trasę.
Zakład komunikacji w Wejherowie był na początku oddziałem gdańskiej komunikacji, później przekształcił się w zakład budżetowy Miasta Wejherowa, a następnie w samodzielną spółkę. W 1997 wprowadzono do obsługi pasażerów pierwsze dwa autobusy niskopodłogowe, co było rewolucyjną zmianą, natomiast w 1998 r. takich nowoczesnych autobusów o europejskim standardzie wprowadzono jednorazowo aż 8.
Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie należy do nowoczesnych i prężnie rozwijających się spółek komunikacyjnych. Jako jeden z pierwszych wprowadził bilet elektroniczny, co roku kupuje dwa nowoczesne pojazdy, a niebawem zamierza wprowadzić na trasy ekologiczne autobusy elektryczne, a następnie elektryczno-wodorowe.
– W lipcu tego roku zaprezentowaliśmy nasz najnowszy autobus Solaris. Był to ostatni pojazd spalinowy zakupiony dla Wejherowa przez MZK. W przyszłym roku powinny pojawić się trzy pierwsze autobusy elektryczne, a w kolejnych latach następne. Do 2035 roku po Wejherowie będą jeździły wyłącznie zeroemisyjne autobusy – zapowiada prezes Czesław Kordel.
Jubileusz 40-lecia komunikacji miejskiej w Wejherowie był okazją do spotkania w siedzibie MZK w Wejherowie przy ul. Tartacznej, do podziękowań, a także wręczenia pamiątkowych medali i wyróżnień pracownikom spółki.
Prezes Zarządu MZK Czesław Kordel z rąk zastępcy prezydenta Wejherowa Beaty Rutkiewicz oraz przewodniczącego Rady Miasta Jacka Gafki z okazji jubileuszu otrzymał Statuetkę Jakuba Wejhera. Pracowników o najdłuższym stażu pracy wyróżniono odznakami „Zasłużony dla komunikacji miejskiej”, przyznanymi przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.