Hołd, modlitwa i pamięć

Uroczystości w Sanktuarium Piaśnickim

Corocznej mszy św. i modlitwie w intencji ofiar niemieckiej zbrodni popełnionej w Lesie Piaśnickim przewodniczył Metropolita Gdański ks. abp Tadeusz Wojda. W niedzielnej uroczystości wzięli udział mieszkańcy Wejherowa, gminy Wejherowo, powiatu wejherowskiego i puckiego, a także Trójmiasta.

 

To już 82. rocznica bestialskiego mordu na ludziach, całych rodzinach, osobach dorosłych, a nawet dzieciach, tylko dlatego, że byli Polakami, m.in. Kaszubami, którzy nie chcieli wyrzec się swojej Ojczyzny.
Podczas uroczystości gospodarz tego miejsca – wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski przypomniał tragiczną historię Piaśnicy i podkreślił, że wymaga ona szczególnej pamięci i starań, by nigdy w przyszłości nie doszło do podobnego ludobójstwa.
Metropolita Gdański arcybiskup Tadeusz Wojda przypominając ofiary ludobójstwa, stwierdził: – Ludzie stracili życie z powodu nienawiści, ale patrzmy na Chrystusa Zmartwychwstałego, aby umieć przebaczyć, aby umieć pamiętać, aby umieć patrzeć w przyszłość.
Wśród uczestników piaśnickiej uroczystości obecni byli m.in. sekretarz Kancelarii Premiera Małgorzata Zwiercan, marszałek pomorski Mieczysław Struk, parlamentarzyści, starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius i wicestarosta Jacek Thiel, prezydenci Wejherowa: Krzysztof Hildebrandt i Arkadiusz Kraszkiewicz, wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe instytucji i organizacji, młodzież oraz mieszkańcy Wejherowa i okolic.
Ksiądz abp T. Wojda odwiedził Groby nr 1 i nr 2, na którymi opiekę sprawują Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Wejherowie. Metropolita wspólnie z samorządowcami odmówił modlitwę za dusze spoczywających tam mieszkańców Wejherowa i Kaszub.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.