Podróż po miejscach pamięci i historii

Działacze wejherowskiego Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP i członkowie Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku we wrześniu wzięli udział w podróży historycznej na Lubelszczyznę, w ramach cyklu „Śladami pamięci – Ocalić od zapomnienia”.

 

Uczestnicy podróży odwiedzili cmentarz wojskowy w Kocku, gdzie spoczywa gen. Franciszek Kleeberg z kadrą dowódczą i żołnierzami poległymi w ostatniej bitwie wojny obronnej pod Kockiem 1939 roku (2-6 października). Wejherowianie odwiedzili również największy cmentarz partyzantów w Europie wraz z Izbą Pamięci w Osuchach, gdzie upamiętniono bohaterską walkę ponad tysiąca partyzantów AK, BCH, AL i GL przeciwko 30-krotnie liczniejszym wojskom niemieckim w ramach operacji Sturmwind II.
Celem podróży był również Obóz Koncentracyjny Majdanek w Lublinie, którego więźniem – jako małe dziecko, był Stanisław Harasiuk – obecny prezes wejherowskich kombatantów.
W trakcie tej podróży zwiedzono też Kazimierz Dolny, Nałęczów i Zamość, lubelską Starówkę, a także pasiekę Pszczelarz Kozacki w Kozakach. W drodze powrotnej podróżnicy odwiedzili wspaniały pałac Zamoyskich w Kozłówce. W pałacowej kaplicy była okazja do obejrzenia wystawy o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim.
– To była żywa lekcja historii. Poznaliśmy wiele faktów, o których trzeba pamiętać i przypominać, szczególnie młodszym pokoleniom. We wszystkich miejscach zapaliliśmy znicze, a pamięć bohaterów i ofiar uczciliśmy minutą ciszy – mówi Stanisław Harasiuk, prezes ZIW RP O. Wejherowo.

Podróż udało się zrealizować dzięki wsparciu Gminy Wejherowo, Starostwa Powiatowego w Wejherowie i OPEC Wejherowo oraz pomocy Prezydenta Miasta Wejherowa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.