Nie tylko sprzątanie świata

Akcje proekologiczne, wydarzenia kulturalne, zajęcia edukacyjne

Celem różnorodnych akcji ekologicznych w naszym mieście zorganizowanych pod hasłem „KLIMATycznie w Wejherowie”, które zapowiadaliśmy w poprzednim „Pulsie”, jest zachęcenie mieszkańców do ochrony środowiska, m.in. poprzez zmianę codziennych nawyków. Poniżej szeroko relacjonujmy wydarzenia z udziałem mieszkańców, zaś o największej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021” piszemy na str. 3.

 

Oprócz zbiórki doniczek z tworzyw sztucznych w punkcie PSZOK, umożliwienia ponownego wykorzystania zniczy na cmentarzu oraz przekazania mieszkańcom sadzonek drzew i krzewów, wrzesień obfituje w ciekawe wydarzenia m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci. W akcję „KLIMATycznie w Wejherowie”, zainicjowaną przez władze miasta włączyły się różne miejskie instytucje, szkoły, nadleśnictwo i zakłady pracy.

Spektakl i festyn

W Filharmonii Kaszubskiej czterokrotnie wystawiany był spektakl ekologiczny dla dzieci pt. „Dusza lasu” przygotowany przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury. Spektakl, sfinansowany przez Wydział Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wejherowie obejrzało około tysiąc uczniów klas I-III wejherowskich szkół podstawowych. Spektakl opowiada o problemach związanych ze śmieciami w naszym najbliższym otoczeniu, a także o smogu.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się festyn „Rodzinne z bajkami zGRYwanie”. W programie była m.in.: gra mobilna z nagrodami, spektakl dla dzieci, wystawa fotografii, pokaz iluzji, kącik gier i zabaw retro. Festyn sfinansowany był z Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Noc Nietoperzy

Wieczorny spacer w lesie w poszukiwaniu nietoperzy, wykonywanie budek dla tych zwierząt, rodzinne rozwiązywanie krzyżówek i podobne zajęcia przygotowali wejherowscy leśnicy. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej MUZA. Pracownicy Nadleśnictwa Wejherowo opowiadali o leśnych ssakach, które choć owiane są złą sławą, są niezwykle pożyteczne. Udało się także zobaczyć żywe nietoperze oraz usłyszeć je poprzez detektory dźwięku.
Innego dnia Nadleśnictwo Wejherowo zaprosiło mieszkańców na spacer po lesie. Przewodnik – Piotr Karbownik, zastępca nadleśniczego, opowiadał o hodowli, użytkowaniu i ochronie lasu, przekazując podstawową wiedzę i różne ciekawostki.

Warsztaty w parku

Dział Edukacji Przyrodniczej WZNK zaprosił z kolei na warsztaty na temat „Bezpieczne dokarmianie ptaków wolno żyjących” oraz zajęcia z tworzenia jeżostrefy.
– Zależy nam na upowszechnieniu wiedzy o zasadach dokarmiania ptaków, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, a także o tym, że nie należy dokarmiać ptaków hodowlanych, które przebywają na terenie Parku Miejskiego w Wejherowie. Są one karmione przez pracowników WZNK wzbogaconą mieszanką pasz i warzyw. W żadnym przypadku nie należy karmić ptaków pieczywem, bo to bardzo szkodzi ptakom – wyjaśnia Paweł Formela, kierownik Działu Edukacji Przyrodniczej WZNK.
O zasadach karmienia ptaków w parku opowiadał Andrzej Gutowski, kierownik Sekcji Zwierząt ZOO w Gdańsku-Oliwie: – Jeżeli chcemy coś podać ptakom do jedzenia, to lepiej ugotować im trochę marchewki, ziemniaków pokroić w kosteczkę, bez przyprawiania. Nadmiar żywności jest niebezpieczny, bo inne produkty niż pasza mogą się psuć.

Spotkania w bibliotece

Mieszkańcy Wejherowa do końca września mogą jeszcze wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach i prelekcjach, związanych z ochroną klimatu, organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Biblioteka proponuje także warsztaty z EkoPaki czyli zabawy empiryczne z materiałów recyclingowych, pogadankę dla klas siódmych i ósmych szkół podstawowych „Jak ja przyczyniam się do zmiany klimatu”. Więcej informacji na ten temat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, pod nr tel.: 58-677-65-75.
Uczestnicy warsztatów przyrodniczych w bibliotece, m.in. przedszkolaki z Akademii Krasnala i drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie, poznały wiele ciekawych i ważnych informacji o dzikich zwierzętach.
Dzieci dowiedziały się że nie należy dotykać małych zajączków czy sarenek, a także jak bezpiecznie złapać i przewozić dzikie zwierzę jeśli potrzebuje naszej pomocy.

 

Oddaj stare doniczki

Jeszcze tylko do najbliższej soboty 25 września Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie Sp z o.o. prowadzi zbiórkę plastikowych doniczek w ramach akcji „KLIMATycznie w Wejherowie”. Można je oddać w punkcie PSZOK, a zebrane doniczki po sadzonkach zostaną przekazane przekażemy do szkółek ogrodniczych do ponownego wykorzystania.
PSZOK przy ul. Chopina w Wejherowie (na terenie ZUK) zaprasza w czw.-pt. godz. 7.00 -15.00 i w sob. 8:00-13.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.